Kursy

 

  

 

KURSY:

- BARMANA:    

-   IV. 2013r. dla 7-iu nauczycieli

-   X-XI. 2013r. dla 19-uczniów

-   VI-VII. 2014r. dla 10-ciu uczniów

- BARISTY:       

-  III. 2013r. dla  7-iu nauczycieli

-  X-XI. 2013r. dla 15-tu uczniów

-  VI-VII. 2014r. dla 20-tu uczniów  

- Z DORADZTWA ZAWODOWEGO:  

- III. 2014r. dla 22 nauczycieli

- V. 2014r. dla 23 nauczycieli

 

KURS BARMANA DLA NAUCZYCIELI

 W dniach od 06 do 28 kwietnia 2013r odbył się w Zespole Szkół Zawodowych w Pustkowie Osiedlu kurs barmański dla wszystkich chętnych nauczycieli przedmiotów zawodowych. Tematyka kursu obejmowała technikę sporządzania i serwowania napojów alkoholowych i bezalkoholowych, zasady doboru alkoholu i dodatków zastawy stołowej oraz receptur, organizacje baru i praktyczną prace za barem, towaroznawstwo, sporządzanie karty menu i karty drinków. Szkolenie miało bardzo atrakcyjną formę, której wykłady ćwiczenia, dyskusja odbywały się z wykorzystaniem komputera Internetu i prezentacji multimedialnych. Duże zainteresowanie wzbudzały prezentacje filmów edukacyjnych. W ramach kursu wszyscy nauczyciele dostali materiały szkoleniowe, zaświadczenia i certyfikaty.

Udział nauczycieli w kursie barmana przyczyni się do:

-profesjonalnej realizacji treści nauczania w ramach obowiązującej podstawy programowej objętej reformą szkolnictwa zawodowego;

- wprowadzenia specjalności barmana i baristy w szkole;

- uaktualnienia wiadomości pod kątem wiedzy praktycznej.

 

 

KURSY BARMANA DLA UCZNIÓW

 W październiku i listopadzie 2013r w ramach projektu ,,Podkarpacie stawia na zawodowców” 19 wybranych zgodnie z Regulaminem rekrutacji uczniów naszej szkoły uczestniczyło w kursach barmańskich prowadzonych profesjonalnie przez barmanów.

 Celem kursów było zapoznanie uczniów z rodzajami napojów alkoholowych i bezalkoholowych, sposobami ich wykonania i serwowania, zasadami doboru dodatków i zastawy stołowej, recepturami, sposobami wykonania dekoracji do drinków, doborem alkoholi do potraw, organizacją baru i praktyczną pracą za barem. Kursy cieszyły się u uczniów dużym zainteresowaniem również dlatego, że były prowadzone z wykorzystaniem sprzętu multimedialnego. Poszczególne ćwiczenia były wykonywane przez każdego z uczniów. Kursy przyczyniły się do zdobycia wiedzy obowiązującej na egzaminach zawodowych oraz do nabycia umiejętności przydatnych na rynku pracy co zostało potwierdzone otrzymanym dyplomem i certyfikatami.

 

   

 

 

KURS BARISTY DLA NAUCZYCIELI

 Od 03 do 17 marca 2013r 7 nauczycieli przedmiotów zawodowych uczestniczyło w 40 h kursie baristy obejmującym 5 godzin zajęć teoretycznych i 35 godzin zajęć praktycznych. Szkolenie prowadzone przez trenera baristę II stopnia dotyczyło między innymi technik sporządzania i artystycznego serwowania kawy, sztuki przyrządzania prawdziwego ekspresso, trików i tajemnic malowania na kawie (Latte Art.) , tajników warsztatu profesjonalnego baristy, zasad doboru dodatków i zastawy stołowej, receptur technik obsługi i wykorzystania profesjonalnego sprzętu baristycznego.

 Zajęcia szkoleniowe prowadzone były w formie wykładów, ćwiczeń i dyskusji z wykorzystaniem nowoczesnych technik przekazu informacji oraz profesjonalnego sprzętu baristycznego: ekspresów ciśnieniowych, młynków do kawy, francuskiej prasy kafetierki, tamponów z dowolnością wykorzystania produktów. Zajęcia były wzbogacone o prezentację filmów edukacyjnych. Kurs baristy wydatnie przyczynił się do poszerzenia treści programowych w ramach planowanego wprowadzenia specjalizacji technikum żywienia i usług gastronomicznych.

    

KURS BARISTY DLA UCZNIÓW

 Równolegle do kursów barmana w ramach Projektu ,,Podkarpacie stawia na zawodowców” odbył się w naszej szkole kurs baristy dla 15 uczniów ze wszystkich kierunków kształcenia zawodowego.

Kurs składał się z:

a) części teoretycznej obejmującej informację:

- o rodzajach surowca do parzenia kawy;

- stopniu jego rozdrobnienia;

- sprzęcie i sposobie parzenia kawy;

- wpływu kawy na organizm ludzki;

b) części praktycznej obejmującej:

- sporządzania kawy przez każdego uczestnika po turecku, w naczyniach filtrujących, w profesjonalnych ekspresach ciśnieniowych;

- różne sposoby podawania kawy;

- dodatki urozmaicające aromat i smak naparu z kawy.

 Profesjonalny sposób prowadzenia zajęć z wykorzystaniem projektora multimedialnego, komputera, filmów, dużej umiejętności prowadzącego baristy, interesujące metody zajęć sprawiły, że uczniowie bardzo chętnie uczęszczali na kurs. Nabyta wiedza i umiejętności zostaną wykorzystane w części praktycznej i teoretycznej egzaminu zawodowego.

 

   

 

Projekt realizowany w ramach Priorytetu nr IX, Działanie nr 9.2

Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach
Działanie 9.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego

ZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH IM. MARII CURIE-SKŁODOWSKIEJ W PUSTKOWIE OSIEDLU