Biblioteka

Narodowe Czytanie w ZSZ w Pustkowie Osiedlu

b_150_100_16777215_00_images_narod.jpgOsiem lektur na ósme Narodowe Czytanie

 1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa
 2. Dym – Maria Konopnicka
 3. Katarynka – Bolesław Prus
 4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz

      5.  Orka – Władysław Stanisław Reymont

 1.  Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
                                                                                    
 2. Sachem – Henryk Sienkiewicz
                                                                                  
 3. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

 

Narodowe Czytanie w ZSZ w Pustkowie Osiedlu

 

    Środa – 30.10.2019r. godz.10.30

 

  Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie para prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. Prezydent wraz z małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do kancelarii prezydenta.

         Już po raz ósmy w ramach akcji Narodowe Czytanie będziemy czytać w całej Polsce wybitne  utwory należące do kanonu naszej literatury.

W tym roku jest to zbiór zatytułowany Nowele Polskie.

          Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia.

 Takie właśnie są zaproponowane w tym roku do Narodowego Czytania utwory Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Władysława Stanisława Reymonta, Henryka Rzewuskiego, Brunona Schulza, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego. Towarzyszyły one naszym rodakom, kiedy pod zaborami walczyli o suwerenność naszej Ojczyzny i szukali odpowiedzi na wyzwania swoich czasów. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.

           Mamy nadzieję, że ich bogactwo pozwoli każdemu z Was włączyć się i współtworzyć akcję Narodowego Czytania, która popularyzując czytelnictwo, niezmiennie udowadnia, że piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć i zespalać wokół wspólnych celów i wspólnych wartości.

          Zapraszamy do słuchowiska w wykonaniu pana Dyrektora, pana Krystiana Tumińskiego oraz uczniów z koła dziennikarsko-czytelniczego działającego w naszej szkole.