SZKOLENIE SURVIVALOWE WPROWADZAJĄCE ELEMENTY S.E.R.E – W KLASIE MUNDUROWEJ

b_150_100_16777215_00_images_aneta1.jpg W  dniu 7 lutego 2019 r. w Zespole Szkół Zawodowych w Pustkowie – Osiedlu odbyły się pierwsze zajęcia rozpoczynające cykl szkoleń  związanych z  S.E.R.E
(Survival, Evasion, Resistance, Escape) dla 1 klasy mundurowej.

Tematem pierwszych zajęć były: Podstawowe techniki survivalowe w systemie S.E.R.E.

Zajęcia prowadziła ppor. Anetta Tyrawska, która  omówiła sposoby rozpalania ognia, budowę i typy schronień, wyjaśniła, jak rozkładać, maskować i budować szałasy, aby czuć się bezpiecznie. Następnie przedstawiła sposoby nawigacji i zdobycia wody oraz pożywienia.

Ostatnim punktem dzisiejszych zajęć było zapoznanie ze sposobem wykonywania prostych węzłów, przydatnych podczas budowania schronień oraz została zaprezentowana budowa prostych narzędzi survivalowych. Podczas zajęć młodzież miała możliwość zapoznać się ze sprzętem wojskowym używanym podczas bytowania w lesie.

Uczniowie dowiedzieli się, jak w bezpieczny sposób spędzić noc w lesie,  rozpalić ognisko, tak aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i ogrzać schronienie, pozostając niewidzialnym dla wroga.

Wykład przeznaczony był również dla 2 klasy LO która już miała możliwość sprawdzić swoje umiejętności w praktyce. Uczniowie zwrócili uwagę na te zagadnienia, które sprawiły im największą trudność podczas nocnego bytowania w lesie. Młodzież pytała o wiele szczegółów,  możliwości rozwiązań i zastosowań podczas budowy różnego rodzaju schronień. Wiele pytań dotyczyło również  sposobu patrolowania i zabezpieczenia obozowiska.

Zajęcia były niezwykle ciekawe. Młodzież poznała wiele praktycznych rozwiązań związanych z przetrwaniem w trudnych warunkach, które może wykorzystać w przyszłości. Z niecierpliwością oczekujemy kolejnego nocnego bytowania w lesie które pozwoli nam udoskonalić swoje umiejętności z zakresu S.E.R.E.

b_150_100_16777215_00_images_aneta2.jpgb_150_100_16777215_00_images_aneta3.jpg