HOTELARZE W PORCIE LOTNICZYM JASIONKA W RZESZOWIE - WYCIECZKA PRZEDMIOTOWA W RAMACH INNOWACJI STEWARD/STEWARDESA

b_150_100_16777215_00_images_jjasionka4.jpg4 grudnia hotelarze z klasy I i II udali się do Portu Lotniczego „Jasionka”. Program wycieczki obejmował: zapoznanie się z historią Portu, służbami pracującymi na terenie lotniska, warunkami podróżowania, odprawą biletowo – bagażową, kontrolą bezpieczeństwa, odprawą osób niepełnosprawnych, przewozem zwierząt samolotem, przejście na Taras Widokowy i obserwacja startu i lądowania samolotu, obowiązkami Lotniskowej Służby Ratowniczo – Gaśniczej oraz sprzętem i pojazdami gaśniczymi. A oto wrażenia uczestników tej niecodziennej lekcji.

„Mieliśmy możliwość odwiedzić lotnisko Jasionka w Rzeszowie. Panie z obsługi portu przywitały nas z uśmiechem oraz rozdały identyfikatory. Później udaliśmy się na taras widokowy, aby zobaczyć start samolotu, który odlatywał do Dublina. Przed startem pani udzieliła nam kilku ciekawych informacji na temat lotu samolotu, jego przygotowania oraz załogi. Dowiedzieliśmy się, że w samolocie jest 189 miejsc, załoga ma 25 minut na przygotowanie do lotu a przed startem następuje ważenie samolotu. Następnie odwiedziliśmy kaplicą z relikwiami Jana Pawła II, w której każdy może się pomodlić oraz wyciszyć. Dowiedzieliśmy się, że zawód kontrolera lotów jest bardzo odpowiedzialny, ponieważ od niego zależy życie i zdrowie całej załogi i pasażerów. Kontrolerzy lotów posługują się również specjalnym alfabetem lotniczym. Później udaliśmy się do strefy bagażowej, czyli check-in, w której następuje ważenie bagażów. Kolejnym etapem było przejście przez kontrolę bezpieczeństwa. W tym miejscu musieliśmy ściągnąć kolczyki, bransoletki, paski oraz naszyjniki a torebki i kurtki włożyliśmy do specjalnych pojemników. Bardzo podobała mi się ta wycieczka, ponieważ mieliśmy możliwość zobaczyć start samolotu oraz dowiedzieć się ciekawych rzeczy, które możemy wykorzystać w przyszłości pracując na lotnisku.” /Kamila Ł z kl. ITH/

„(…) Następnie poszliśmy zobaczyć gablotę, w której znajdowały się ubrania i martwe zwierzęta oraz pamiątki, które zostały przywiezione przez podróżnych bez wymaganych dokumentów, dlatego zostały skonfiskowane przez celników…         /Kinga L I TH/ 

(…) „Ta wycieczka była inna niż wszystkie dotychczas. Nie sądziłam, że może się tyle znajdować w jednym miejscu. Dowiedziałam się także, że każdy pilot jak i pracownik musi znać alfabet lotniczy. Oby było więcej takich wycieczek, w których możemy się sporo dowiedzieć i wykorzystać w przyszłości.”            /Ania S kl.II TH/

(…) „Po oprowadzaniu po lotnisku, Pani zabrała nas do innego budynku, w którym musieliśmy przejść przez kontrolę bezpieczeństwa. Wszyscy musieli zdjąć metalowe rzeczy, przejść przez bramę i je odebrać. Poszliśmy na zewnątrz, gdzie stojąc w bezpiecznym miejscu pan strażak opowiedział nam jak wygląda jego praca. Straż pożarna na lotnisku różni się od normalnej straży. Można to zauważyć już po samym samochodzie. Tam kierownica jest pośrodku pojazdu. Strażacy na przygotowanie mają około 20 sekund. Wyjeżdżają tylko na teren lotniska a w wyjątkowych sytuacjach poza lotnisko. Pod koniec spotkania dostaliśmy mały upominek w formie zaczepki na walizkę, podziękowaliśmy za poświęcenie nam czasu i pożegnaliśmy się.”    /Kinga Ś kl. I TH/

 (…) „Dowiedzieliśmy się również, że na lotnisku mają swój własny język, najpotrzebniejszy jest język angielski w tej branży oraz, że każdy zawód na lotnisku nie jest łatwy. Dowiedziałam się dużo nowych rzeczy, które mam nadzieję przydadzą mi się w życiu zawodowym, czy w podróży samolotem.” /Karolina S II TH/

(…) „Wycieczkę uważam za bardzo udaną i przydatną.  Dowiedziałam się bardzo dużo ciekawych i potrzebnych rzeczy. Cieszę się, że mam takie możliwości i mogę jeździć na takie bardzo ciekawe wycieczki!”             /Karolina Z kl. II TH/

            (…) Moim zdaniem jest to jedna z najciekawszych dotąd wycieczek, w jakich mogłam uczestniczyć, ponieważ nigdy wcześniej nie byłam na lotnisku, nie mogłam sobie wyobrazić jak to wszystko wygląda, a teraz sama to wszystko zobaczyłam i zdobyłam informacje od osób pracujących tam, na co dzień.  Jestem bardzo zadowolona i już nie mogę się doczekać, kiedy doświadczę podróży samolotem.”           /Wiktoria Ś II TH/

b_150_100_16777215_00_images_jasionka1.jpgb_150_100_16777215_00_images_jasionka2.jpg

b_150_100_16777215_00_images_jjasnioka5.jpgb_150_100_16777215_00_images_jjasionka6.jpg