Było coś dla ciała i coś dla ducha

W środę 6 czerwca br. członkowie Szkolnego Koła Caritas działającego przy Zespole Szkół Zawodowych w Pustkowie-Osiedlu wraz z opiekunem panią Bernadetą Krupą i ks. Januszem Boćkiem udali się na wycieczkę do grodu w  Stobiernej. W pierwszym etapie wycieczki – pielgrzymki udaliśmy się do Sanktuarium Narodzenia Maryi Panny  w Zawadzie. We  wspólnej modlitwie podziękowaliśmy za cały rok pracy Szkolnego Koła Caritas. Nasz pobyt w tym niecodziennym miejscu zaznaczyliśmy wpisem do księgi pamiątkowej odwiedzających Sanktuarium.

Następnie pojechaliśmy do osady słowiańskiej w Stobiernej. Już na samym początku dało się odczuć panujący tu klimat średniowiecza. Imiona, którymi przedstawiali się osadnicy oraz ich stroje jeszcze bardziej podkreślały średniowieczny nastrój, a my zwiedzający naprawdę mogliśmy poczuć się jak w prawdziwej pradawnej osadzie. Mogliśmy zobaczyć, jak wyglądały domy, z czego były zbudowane, jak zdobywano pożywienie i jak je przyrządzano. Z wieży podziwialiśmy piękno naszego regionu. Był to czas refleksji nad tym, jak żyjemy dziś, a jak żyło się kiedyś.

Wycieczka do grodu w Stobiernej była bardzo ciekawą lekcją historii o naszym regionie, który przecież posiada wiele takich interesujących miejsc, a te naprawdę warto zobaczyć i odwiedzić. Jakże trafne jest tu przysłowie: „Cudze chwalicie, swego nie znacie”.

 Na koniec naszej wyprawy odwiedziliśmy figurę Chrystusa Króla w Małej, która stoi jako wotum wdzięczności mieszkańców na jednym z malowniczych wzgórz powiatu ropczycko-sędziszowskiego.