„Rośliny i zwierzęta a zdrowie człowieka” – XII Sejmik Ekologiczny Powiatu Dębickiego z udziałem naszych uczniów

b_150_100_16777215_00_images_sejmik.jpgTradycją lat ubiegłych Starostwo Powiatowe w Dębicy i Zespół Szkół Nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Dębicy zorganizowały XII Sejmik Ekologiczny, który jak zawsze cieszył się dużą popularnością wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjalnych i podstawowych Tematem przewodnim był wpływ roślin i zwierząt na zdrowie człowieka.

Pani Katarzyna Chrobak – certyfikowany terapeuta behawioralny, zoopsycholog, instruktor szkolenia psów, hodowca z Tarninowego Wzgórza przedstawiła prezentację multimedialną pt. „Wpływ posiadania psa na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka”, w której omówiła rolę psa w życiu człowieka.

Wyniki badań dotyczące znaczenia tego co jemy i ile jemy przedstawiła pani Ewa Wojtaszek – dietetyk Gabinety Dietetyczne Bonne Sante Dębica w prezentacji ,,Wpływ żywienia na zdrowie i urodę” poszerzając w sposób bardzo ciekawy wiedzę naszych uczniów dotyczącą zagadnień omawianych na przedmiotach zawodowych.

O znaczeniu hipoterapii dla zdrowia człowieka szczegółowo poinformowała uczestników sejmiku pani Sonia Haniulak instruktor w Uczniowskim klubie Ostoja w Pustkowie w prezentacji ,,Konie dodają nam skrzydeł” popartej licznymi przykładami wykorzystania koni w rehabilitacji psycho-ruchowej .

Pan Bartłomiej Kutrzuba – właściciel ,, Pasieki pod Lipą” w Głowaczowej , poinformował zgromadzonych uczniów , w prezentacji ,,Pszczoły –niecodzienne strażniczki życia”, o znaczeniu pszczół w przyrodzie i ich wykorzystaniu przez człowieka. Dużym zainteresowaniem cieszyły się prezentowanie produkty pszczele.

Uczniowie klasy I , II i III technikum żywienia i usług gastronomicznych oraz liceum z naszej szkoły uważnie słuchali wystąpień zaproszonych gości, zadawali im pytania, dowiedzieli się wiele ciekawych informacji z zakresu wpływu roślin i zwierząt na zdrowie człowieka.

J. Łukaszewska

b_150_100_16777215_00_images_sejmik11.jpgb_150_100_16777215_00_images_sejmik12.jpgb_150_100_16777215_00_images_sejmik13.jpgb_150_100_16777215_00_images_sejmik14.jpg