Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania w naszej szkole.

b_150_100_16777215_00_images_imagesss1.jpg„Jeśli moglibyśmy dać ludziom   właściwą dawkę wiedzy na temat żywienia i aktywności fizycznej , ani

za dużą ani za małą to znaleźlibyśmy najbezpieczniejszą drogę do zdrowia.”

Hipokrates 440 B.C.

 

       Słowa, Hipokratesa znanego lekarza i autorytetu z wielu dziedzin nauki, wpisują się doskonale w organizowane po raz piąty w naszej szkole obchody Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania.

       Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania został zainicjowany w 2007 roku przez Komisarza Unii Europejskiej  ds. zdrowia Markosa Kyprianou i Euro- Toques - organizację zrzeszającą szefów kuchni.  Celem święta jest promowanie:

- zdrowego żywienia 

- dobrych nawyków żywieniowych

- spożywania regularnie posiłków

- informowanie o konsekwencjach złej diety.

      Około 25 mln dzieci w Unii Europejskiej cierpi na nadwagę lub otyłość. To jedna z głównych przyczyn wielu chorób zarówno u dzieci jak i dorosłych. Aby temu zaradzić Komisja Europejska zorganizowała Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania i rozpoczęła kampanię informacyjną, która ma przekonać ludzi, że zdrowe odżywianie w dzieciństwie oznacza zdrowie w dorosłym życiu.

       Liczba dzieci cierpiących na nadwagę w Europie zwiększa się każdego roku o 400 tysięcy. Jest to zjawisko wyjątkowo niepokojące, gdyż nadwaga i otyłość u dzieci często wywołują problemy zdrowotne, takie jak cukrzyca czy schorzenia wątroby

       Nawyki żywieniowe wyniesione z dzieciństwa będą procentować w przyszłości. Umiejętność odpowiedniego bilansowania potraw, zastępowanie niezdrowych przekąsek smacznymi i wartościowymi produktami, dobrze dobrana forma ruchu – jeśli w młodości się do tego przyzwyczaimy, to z dużą dozą prawdopodobieństwa będziemy to kontynuować w przyszłości. A wtedy nasz organizm odwdzięczy nam się dobrym zdrowiem i świetną kondycją.

        W ramach obchodów Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania zorganizowaliśmy w naszej szkole konkurs i zajęcia warsztatowe poświęcone zasadom zdrowego żywienia i składnikom jakie powinny znaleźć się w diecie.  Konkurs polegał na   wykonywaniu przez uczniów zdrowej potrawy i  wysłaniu zdjęcie wraz z uzasadnieniem jej walorów zdrowotnych.  Nagrodą są talony do księgarni ,,Skarbnica” ufundowane przez Starostę Powiatu Dębickiego.

Najlepsze prace konkursowe wykonali:

I miejsce:         Oliwia Święch kl. II LO

                          Karolina Gąsiorek kl.IV Tż

 

Wyróżnienia:  Jadwiga Moskal kl. IV LO

                           Gabriela Nowakowska kl. III LO

                           Patryk Fryz kl. IV Tż

                      

    Prace ,które zajęły pierwsze miejsce zostaną przedstawiona uczniom na zajęciach lekcyjnych ,a każdy z słuchaczy opracuje na jej podstawie  zasady zdrowego żywienia ocenione przez nauczyciela przedmiotów zawodowych.

       Mamy nadzieję, że  pozyskane informacje przyczynią się do refleksji i wyciągnięcia wniosków na temat: czy każdy z nas swoim sposobem żywienia wpisuję się w podstawowe zasady zdrowego odżywiania się .

J.Łukaszewska