Europejski Dzień Języków Obcych

b_150_100_16777215_00_images_obcy.jpgKażdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest znajomość języków obcych. 
Już Johann Volfgang von Goethe, słynny niemiecki poeta i prekursor romantyzmu uważał, że „iloma językami mówisz, tylekroć stajesz się nowym człowiekiem”.

Europejski Dzień Języków – to dzień, którego celem jest promowanie nauki języków w Europie. Dzień ten został ustanowiony z inicjatywy Rady Europy w 2001 roku w Strasburgu i od tamtej pory obchodzony jest corocznie 26 września. 

Mówić językiem drugiej osoby oznacza bowiem uczynić krok ku niej, znieść bariery i lęki.

Kształcenie językowe i komunikowanie się w różnych językach pomaga nam upowszechniać koncepcję różnorodności kulturowej i wzajemnego zrozumienia na naszym kontynencie.

Jako, że głównym założeniem Święta Języków Obcych jest promowanie wśród uczniów różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy ciągle rozwijać i pielęgnować dlatego zaprosiliśmy chętnych do wzięcia udziału w szkolnym dyktandzie z  języka angielskiego i zmierzenia się z fragmentem powieści  znakomitego brytyjskiego pisarza Charlsa Dickensa ‘Great ‘expectations’.

Dyktando odbyło się 26 września o godzinie 11:25 w sali nr.5, a całą jego organizacją zajęły się Panie – Renata Dziedzic i Aneta Dziurgot. Nazwisko zwycięzcy poznamy już wkrótce.


Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy!

 

A oto powody, dla których warto uczyć się języków obcych

b_150_100_16777215_00_images_obcy1.jpgWspółczesny świat pełen jest dynamicznych zmian. Wiele osób zadaje sobie pytanie, dlaczego warto uczyć się języków obcych? Opanowanie języka na poziomie komunikatywnym wymaga co prawda sporo czasu oraz systematycznej nauki, warto jednak podjąć się tego zadania. Biegłe posługiwanie się językiem obcym to umiejętność, która w obecnych czasach jest bardzo wartościowa.

Jest wiele dobrych argumentów, dlaczego warto znać języki obce. Bycie poliglotą to bezcenna umiejętność, która otwiera wiele  drzwi na płaszczyźnie rozwoju, kariery czy poszerzenia znajomości. Przekonaj się, dlaczego warto uczyć się języków i jak swobodne porozumiewanie się w wielu językach ułatwia codzienne życie. Zrozumienie tych powodów może pomóc w ustaleniu motywacji do nauki oraz wytrwać w nowym postanowieniu.

Praca

Zastanawiasz się, czy warto uczyć się języków obcych, aby zwiększyć szansę na otrzymanie propozycji lepszej pracy? Oczywiście, że tak! Biegłe posługiwanie się obcym językiem jest cenną umiejętnością, którą doceniają pracodawcy z całego świata.

Podróżowanie

Bariera językowa może utrudnić dogłębne poznawanie innych kultur. Dzięki znajomości języków obcych odkryjesz nowe miejsca i nawiążesz o wiele bliższy kontakt z miejscowymi. Bez problemu zapytasz o drogę, złożysz zamówienie w restauracji czy wynajmiesz samochód.

Dla wielu lokalnych społeczności znajomość ich rodzimego języka jest również oznaką szacunku dla ich tradycji i kraju. Miejscowi z pewnością docenią Twój trud włożony w naukę języka obcego i będą w stosunku do Ciebie bardziej życzliwi. Podróżowanie jako poliglota pozwala także na przeprowadzkę do innego kraju tymczasowo, bądź na stałe, oraz umożliwia podjęcie pracy lub nauki na zagranicznych uczelniach. 

Zdobywanie nowych znajomości

Sprawna komunikacja to także klucz do nawiązania znaczących relacji z ludźmi z innego kraju. To ogromna szansa na poznanie nowych osób nie tylko podczas podróży, ale również w świecie wirtualnym. Biegłe komunikowanie się w obcym języku pozwoli Ci zgłębić relacje, zdobyć wiedzę o świecie i ćwiczyć język jednocześnie. 

Dostęp do książek i filmów w oryginale

b_150_100_16777215_00_images_obcy2.jpgTłumaczenie filmów, seriali czy książek często pozostawia wiele do życzenia. Sprawia to, że odbiór danego dzieła może być utrudniony. Marzysz o przeczytaniu ulubionej lektury dokładnie tak, jak napisał ją autor? A może chcesz wyłapać niuanse w ulubionym serialu? Znajomość języka i kontekstu kulturowego pozwoli Ci w pełni cieszyć się oryginałem. Ta możliwość daje dużo satysfakcji oraz przyjemności.

Bez problemu zrozumiesz też teksty zagranicznych piosenek, a płyta Twojego ulubionego artysty nie będzie już dla Ciebie zagadką. Umożliwisz sobie również czytanie prasy z innego kraju, dzięki czemu lepiej zrozumiesz kulturę i będziesz na bieżąco z nowinkami społecznymi.

Trening dla mózgu

Dlaczego jeszcze warto się uczyć języków? Bo to jedna z najskuteczniejszych metod pobudzania mózgu do pracy. Ucząc się obcego języka, zwiększasz możliwość samodoskonalenia się i poniekąd stajesz się "lepszą wersją siebie".

Wiele badań dowodzi, że osoby posługujące się co najmniej dwoma językami mają więcej istoty szarej w ciemieniowych strefach mózgu. Tacy ludzie zwykle skuteczniej i szybciej myślą, mają lepszą pamięć oraz potrafią się dobrze skupiać i koncentrować. Dzięki nauce języków obcych zwiększa się kreatywność, umiejętność podejmowania decyzji, a także zdolności analityczne.

Pokonanie własnych lęków i zwiększenie pewności siebie

Bariera językowa może skutecznie pozbawić Cię radości z poznawania świata. Biegłość porozumiewania się pozwoli Ci zyskać wiarę w swoje możliwości, co z pewnością ułatwi Ci bezstresową komunikację. Z większą pewnością siebie będziesz wówczas podchodzić również do innych wyzwań – skoro udało Ci się nauczyć obcego języka, to może warto spełnić inne cele i marzenia?

Nauka języka obcego to także świetna propozycja dla osób, które lubią nowe wyzwania. Możesz postawić sobie ambitny cel, zainwestować swój czas i energię. Nauka języków może stać się uzależniająca – po opanowaniu jednego języka, zechcesz uczyć się więcej!

Przedstawione wyżej argumenty to tylko kilka odpowiedzi na pytanie, czy warto uczyć się języków obcych. Dużo zależy od indywidualnych motywacji, celów, a także możliwości.

Anna Rokita i Katarzyna Osak