,,Trucizny z domowego komina” – cykl działań podejmowanych w naszej szkole

b_150_100_16777215_00_images_trutek.jpgÓsmy rok trwa podjęta z  inicjatywy p. dyrektora Sławomira Słysia, przy aktywnej pomocy pani dr Anny Wilczyńskiej  dyrektora Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Dębicy akcja ,,Trucizny z domowego komina” propagująca konieczność działań zapobiegających paleniu śmieci w domowych kotłach.

Polega ona na zorganizowaniu w naszej szkole VII edycji  konkursu na plakat oraz prezentację multimedialną pod tytułem, Trucizny z domowego komina”, informującą o wpływie  zanieczyszczeń emitowanych z domowych palenisk na środowisko przyrodnicze i zdrowie człowieka, dla uczniów szkół podstawowych i średnich powiatu dębickiego.

Konkurs zorganizowany w formie online cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem uczniów szkół podstawowych i średnich (były szkoły ,które przesłały po kilkadziesiąt prac).

Nagrody otrzymali :

- w kategorii szkół podstawowych

- prezentacje

I miejsce Norbert Ziemiński Szkoła Podstawowa w Paszczynie

-opiekun p. Małgorzata Tyksińska

II miejsce Szymon Jagiełło Szkoła Podstawowa nr 9 w Dębicy

- opiekun p. Irena Stawarz

III miejsce Kamil Kędra  Szkoła Podstawowa nr 4 w Dębicy

- opiekun p. Dorota Mleczko

- plakat

I miejsce Angelika Gotowska Szkoła Podstawowa nr 2 w Dębicy

-opiekun p. Elżbieta Pyzik

II miejsce Emilia Kantor Szkoła Podstawowa nr 4 w Dębicy

- opiekun p. Dorota Mleczko

III miejsce Lena Szewczuk  Szkoła Podstawowa w Strzegocicach

- w kategorii szkół średnich

- prezentacje

I miejsce  Natalia Nowak Zespół Szkół Ekonomicznych w Dębicy

- opiekun p. Małgorzata Szot

II miejsce  Karolina Gąsiorek  Zespół Szkół Zawodowych w Pustkowie – Osiedlu

III miejsce Dawid Róg Zespól Szkól nr 2 w Dębicy

- opiekun p. Barbara Wójcik

- plakat

I miejsce Zuzanna Stanoch Zespół Szkół Ekonomicznych w Dębicy

- opiekun p. Mateusz Ożóg

II miejsce  Justyna Sarnecka  Liceum Ogólnokształcące w Pilźnie

- opiekun Agnieszka Jakubus

III miejsce  Szymon Gągała Zespół Szkół nr 4 w Dębicy

- opiekun p. Joanna Mrzygłód

Nagrodami dla laureatów konkursu będą , przesłane drogą pocztową na adres szkoły ,talony do EMPIKU oraz wycieczka zorganizowana w czerwcu 2022 r. do Ojcowskiego Parku Narodowego (jeżeli nie przeszkodzi nam w jej organizacji tak jak w tym roku pandemia).

Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie uczniom szkół podstawowych i średnich oraz nauczycielom opiekunom prac.

W ramach kampanii prowadzonej z inicjatywy  naszych uczniów  wydrukowaliśmy, dzięki środkom finansowym pozyskanym ze Starostwa Powiatowego w Dębicy oraz Firmy DARCO Sp. z o.o. , ulotki edukacyjne. Mają one na celu zwrócenie uwagi szerokiej rzeszy mieszkańców naszego powiatu na problem trucizn emitowanych do atmosfery z domowych palenisk.

Działania podjęte w ramach akcji ,,Trucizny z domowego komina”, będą kontynuowane w kolejnych latach.

J.Łukaszewska