WRZESIEŃ
ŚWIATOWY DZIEŃ UMIEJĘTNOŚCI CZYTANIA – 8 WRZEŚNIA – powstał z inicjatywy UNESCO w 1965 roku. Jego obchody mają na celu zwrócenie uwagi na to, jak ważna jest umiejętność czytania i pisania.
TYDZIEŃ ZAKAZANYCH KSIĄŻEK – 22–28 WRZEŚNIA – wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Ma na celu zwrócenie uwagi na zagadnienie wolności intelektualnej i niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą ograniczenie dostępu do informacji.
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNIEGO CZYTANIA – 29 WRZEŚNIA – powstał z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Jest okazją do podkreślania zalet głośnego czytania.
PAŹDZIERNIK
MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH – PAŹDZIERNIK – powstał z inicjatywy Międzynarodowego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Szkolnych w 1999 roku. Jest okazją do zainteresowania uczniów, nauczycieli, lokalne środowisko i władze działaniami bibliotek szkolnych.
LISTOPAD
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK – 5 LISTOPADA – data ta została wybrana na cześć urodzin Walta Disney’a, autora bajek animowanych dla dzieci. Dzień ten świętowany jest przede wszystkich w przedszkolach i niższych klasach szkoły podstawowej.
Z tej okazji organizowane są m.in. przedstawienia, konkursy plastyczne, akcje głośnego czytania.
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA – 25 LISTOPADA – ustanowiony w 2002 roku, w 100 rocznicę powstania tej maskotki. Z tej okazji w przedszkolach, szkołach, bibliotekach odbywają się m.in. spotkania autorskie, przedstawienia, konkursy.
GRUDZIEŃ
DZIEŃ KSIĘGARZA – 13 GRUDNIA – ustanowiony przez księgarzy przed II wojną światową.
STYCZEŃ
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KUBUSIA PUCHATKA – 18 STYCZNIA – ustanowiony na pamiątkę urodzin Alana Alexandra Milne’a, twórcy Kubusia Puchatka.
LUTY
DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU – 11 LUTEGO – obchodzony jest od 2004 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej. Ma na celu propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.
MARZEC
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PISARZY – 3 MARCA – ustanowiony w 1984 r. przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy. Celem jest promowanie przyjaźni oraz intelektualnej współpracy pomiędzy pisarzami z całego świata.
ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI – 21 MARCA. – obchodzony jest od 1999 r. z inicjatywy UNESCO. Celem jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.
KWIECIEŃ
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI – 2 KWIETNIA – powstał w 1967 r. z inicjatywy Międzynarodowej Izby do Spraw Książek dla Młodych Ludzi. Celem jest promocja literatury dziecięcej i młodzieżowej.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH – 23 KWIETNIA – ustanowiony w 1995 r. przez UNESCO. Celem jest promocja czytelnictwa i edytorstwa, jak również upowszechnianie wiedzy na temat ochrony własności intelektualnej i praw autorskich.
MAJ
DZIEŃ BIBLIOTEKARZY I BIBLIOTEK – 8 MAJA – ustanowiony w 1985 r. z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Szkolnych. Stanowi okazję do przedstawienia dokonań i zawodowych osiągnięć środowiska bibliotekarskiego, jak i podkreślenia ich roli w budowaniu dziedzictwa kulturowego.
CZERWIEC
OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM – 1- 8 CZERWCA – powstał w 2002 r. z inicjatywy Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Ma na celu uświadomienie społeczeństwu ogromnego znaczenia głośnego, codziennego 20- minutowego czytania dziecku dla jego zdrowego i wszechstronnego rozwoju.
ŚWIĘTO UWALNIANIA KSIĄŻEK – CZERWIEC – święto obchodzone w Polsce od 2003 r. Akcja bookcrossingu czyli uwalniania książek polega na zostawianiu przeczytanych książek zarówno w miejscach publicznych (park, pociąg, uczelnia), jak również w miejscach do tego celu przygotowanych tzw. półkach bookcrossingowych (regał, stolik) po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.
/Źródło: Poradnik Bibliotekarza/
Dodaj komentarz