W ostatnich latach nastąpił wzrost popytu na usługi hotelarskie, turystyczne, organizację czasu wolnego, podróży, pośrednictwo między kulturą, turystyką i biznesem, a także wzrost zainteresowań społecznych agroturystyką w Polsce i innych państwach UE.
Opis kierunku
Hotelarstwo jest znaczącą dziedziną światowej gospodarki, w ślad za czym rośnie zapotrzebowanie na profesjonalną i wykwalifikowaną kadrę.
Odpowiedni poziom wiedzy ogólnej powiązanej z wiedzą zawodową przyczyni się do podniesienia poziomu umiejętności zawodowych absolwentów naszej szkoły, a tym samym zapewni im możliwość sprostania wyzwaniom zmieniającego się rynku pracy.
Absolwent naszej szkoły przygotowany jest do wykonywania następujących zadań zawodowych:
- oferowania, promowania oraz sprzedawania usług hotelarskich;
- rezerwowania usług hotelarskich;
- wykonywania prac związanych z obsługą gości w recepcji;
- przygotowywania jednostek mieszkalnych do przyjęcia gości, utrzymanie czystości i porządku w obiektach hotelarskich;
- przygotowywania i podawania śniadań w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie;
- przyjmowania i realizacji zamówień na hotelarskie usługi dodatkowe;
- prowadzenia własnej działalności gospodarczej w zakresie usług hotelarskich.
Uczeń ma możliwość poszerzać zdobytą wiedzę na wycieczkach przedmiotowych w zakładach sieci gastronomiczno-hotelarskiej.
Uczeń po ukończeniu szkoły i zdaniu egzaminu z przygotowania zawodowego otrzymuje tytuł technik hotelarstwa wraz z dokumentem honorowanym w Unii Europejskiej.
Abiturienci mają możliwość zdawania egzaminu maturalnego.
Kwalifikacje wyodrębnione w zawodzie:
HGT.03 Planowanie i realizacja usług w recepcji – egzamin z tej kwalifikacji odbywa się po pierwszym półroczu klasy trzeciej
HGT.06. Obsługa gości w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie – uczniowie zdają egzamin po pierwszym półroczu klasy czwartej.
Praktyki zawodowe
Uczniowie mają możliwość zdobycia umiejętności biegłego posługiwania się dwoma językami obcymi w zakresie słownictwa zawodowego i branżowego, co ułatwia mu kontakt z zagranicznymi turystami lub kontrahentami.
W trakcie kształcenia młodzież odbywa praktykę w hotelach 3, 4 i 5 gwiazdkowych na terenie Powiatu Dębickiego, Rzeszowa. Uczniowie naszej szkoły mają również możliwość wyjazdu na praktykę zawodową nie tylko do Zakopanego, ale również do Hiszpanii.
W trakcie zajęć, jak również podczas praktyk zawodowych będziesz mógł korzystać z doświadczenia przedsiębiorców z branży hotelarskiej oraz kadry zarządzającej.
Celem praktyk zawodowych jest pogłębienie wiadomości nabytych w szkole oraz doskonalenie umiejętności zawodowych na różnych stanowiskach pracy, przy wykonywaniu różnych czynności.
Posiadamy pracownię przedmiotową do kształcenia w zawodzie technik hotelarstwa.
A co dalej?
Po ukończeniu technikum hotelarstwa absolwenta ma możliwość podjęcia studiów wyższych w ramach dalszej specjalizacji w tej dziedzinie (hotelarstwo i turystyka) lub w dziedzinie ekonomicznej.
Zdaniem ekspertów możesz zostać:
- Menadżerem hotelowym
- Pracownikiem w hotelach różnych kategorii, pensjonatach, motelach, domach wczasowych, sanatoriach, firmach cateringowych, na statkach i promach
- Specjalistą do spraw organizacji usług hotelarskich, gastronomicznych i turystycznych
- Animatorem organizowania i prowadzenia różnorodnych form zorganizowanego wypoczynku.
- Absolwent dzięki zdobytym umiejętnością praktycznym i wiedzy może również prowadzić własną działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług noclegowych.
Dodaj komentarz