Savoir vivre
przy świątecznym stole
Czy znasz wszystkie wigilijne zwyczaje?
Jest ich mnóstwo; pierwsza gwiazdka, dwanaście potraw …A także mniej popularne i tradycyjne oraz wróżby, które mają zapewnić nam szczęście. Wierzyć? Nie wierzyć? Znać warto.
-Pod jemiołą całuj się obowiązkowo!
Pocałowanie ukochanej osoby i złożenie jej życzeń pod zielonymi gałązkami zawieszonymi przy suficie to gwarancja szybkiego ślubu albo – jak kto woli – ogólnej pomyślności .
-Dla kogo puste nakrycie?
Niektórzy twierdzą, że dla samotnego człowieka lub zbłąkanego wędrowca, który tego dnia zapuka do naszych drzwi. Inni zaś zostawiają puste nakrycie dla najbliższych, którzy odeszli i w tym roku nie zasiądą z nami do stołu.
-Aby pieniądze garnęły się do Ciebie ….
Noś w portfelu łuskę wigilijnego karpia i zadbaj, aby podczas kolacji mieć przy sobie jakąś gotówkę. I pamiętaj, tego dnia nikomu niczego nie pożyczaj,bo to z kolei oznacza straty.
-W Wigilię nie pierz, nie szyj, jedynie zamiataj
Zawłaszcza jeśli szukasz partnera. Śmieci wymiataj jednak tylko w kierunku od drzwi, aby nie odganiać od siebie kandydatów.
-Siano na stole, słoma na podłodze, snop w kącie
Na wielu polskich wsiach przed Wigilią wciąż stawia się w rogu pokoju snop zboża, a w miastach kładzie się siano pod obrus. Po wieczerzy zaś jest czas na wróżby. Ze snopka lub spod obrusa trzeba wyciągnąć źdźbło. Zielone wróży zdrowie, zakończone kłosem dobrobyt.
-Kto pierwszy przełamie się z Tobą opłatkiem…
Ten w przyszłym roku będzie dla Ciebie najlepszym przyjacielem. Trzeba się nim podzielić jeszcze przed rozpoczęciem wieczerzy, bo do stołu nie mogą zasiąść osoby skłócone.
-Czy znajdziesz miłość w nadchodzącym roku?
Jeśli chcesz się o tym przekonać, w Wigilię zjedz jabłko i policz pestki. Parzysta liczba znaczy: tak. Im więcej pestek, tym lepiej.
Kinga, Karolina i Michał
Dodaj komentarz