W piątek 1 marca zakończył się w Domu Pojednania w Krzyżowej projekt #Stolen Memory, w którym brała udział młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych im Marii Skłodowskiej-Curie w Pustkowie-Osiedlu, I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława w Dębicy, ukraińscy uczniowie z Lotniczego Liceum Ogólnokształcącego im. Igora Sikorskiego NAU z Kijowa oraz niemiecka młodzież ze Szkoły Zawodowej Okręgu Stormarn z Bad Oldesloe.
Przez 5 dni wspólnie pracowali nad historycznym projektem badawczym #Stolen Memory ‘Zachować Pamięć’, którego celem jest odnalezienie członków rodziny więźniów obozów koncentracyjnych, którym zabrano rzeczy osobiste (zegarki, biżuteria, zdjęcia rodzinne), które były ostatnim mieniem ofiar narodowego socjalizmu, które miały przy sobie w chwili aresztowania. Pragnąc przywrócić pamięć o tych osobach, uczniowie i uczennice przy współpracy Arlosen Archives chcieliby przekazać te przedmioty najbliższym. Projekt finansowany jest przez fundację PNWM (Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży).
Poprzez wspólną pracę młodzież doskonaliła umiejętności językowe, odbyły się wycieczki po Krzyżowej, do Wrocławia, obozu koncentracyjnego Groß Rosen i zamku Książ. Podczas wieczoru kulturowego uczestnicy wymienili się słodyczami i poznali zwyczaje i kulturę krajów partnerskich. Szczególnie wojna na Ukrainie, pokazana na filmie przez grupę ukraińską, poruszyła uczestników projektu.
W grupach międzynarodowych przebiegały zajęcia poszukiwawcze, codzienne zajęcia integracyjne i językowe. Wierząc w siłę internetu, uczniowie chcieliby odnaleźć rodziny ofiar i zwrócić im „skradzione wspomnienia”.
Więcej na temat tegorocznego projektu w Krzyżowej można dowiedzieć się ze strony internetowej doba.pl artykuł #StolenMemory w Krzyżowej.
https://doba.pl/dsw/artykul/odpowiedz/50553/15/91147/91147/91147/0/nr#comments