W dniu 28 kwietnia Katarzyna Kosińska i Konrad Dobrzański z klasy 2 LO wzięli udział w wycieczce do Muzeum Martyrologii Wsi Polskiej w Michniowie. Była to nagroda za zajęcie pierwszego miejsca w Konkursie Pocztów Sztandarowych, organizowanego przez miasto Dębica. Uczniowie byli przygotowywani do konkursu przez pana Krystiana Tumińskiego.
Gratulujemy!
Podczas wycieczki laureaci konkursu zwiedzili muzeum w Michniowie koło Kielc.
W okresie II wojny światowej mieszkańcy Michniowa aktywnie współpracowali z polskim ruchem oporu, w szczególności ze Świętokrzyskimi Zgrupowaniami AK dowodzonymi przez por. Jana Piwnika ps. „Ponury”. 12 lipca 1943 niemiecka ekspedycja karna częściowo spaliła wieś i zamordowała ponad 100 mieszkańców. W odwecie jeszcze tej samej nocy żołnierze „Ponurego” zaatakowali pociąg pośpieszny relacji Kraków–Warszawa, zabijając lub raniąc co najmniej kilkunastu Niemców. Następnego dnia niemieccy policjanci powrócili do Michniowa, doszczętnie paląc wieś i mordując niemal wszystkich przebywających tam Polaków. Łącznie ofiarą dokonanej w Michniowie masakry padły co najmniej 204 osoby, w tym 54 kobiety i 48 dzieci. Okupacyjne władze zakazały odbudowy wsi i uprawy okolicznych pól. Po wojnie pacyfikacja Michniowa stała się symbolem niemieckich zbrodni popełnionych na wsi polskiej.
Architektura muzeum i tragiczna historia Michniowa zrobiła ogromne wrażenie na uczestnikach wycieczki.
Uczniowie byli również w Wąchocku gdzie wysłuchali bardzo interesującej opowieści o „Ponurym” oraz zwiedzili klasztor. Klasztor Cystersów w Wąchocku został zbudowany na przełomie XII i XIII wieku. Jest jednym z najpiękniejszych przykładów architektury romańskiej Polsce. Po klasztorze oprowadzał brat Filip, uczniowie zobaczyli między innymi kapitularz, refektarz, karcer, ogród. W klasztorze zjedli również obiad.
Organizatorem i kierownikiem wycieczki był wiceburmistrz miasta Dębica Maciej Małozięć.
Opiekunem uczniów z ramienia szkoły była pani Jolanta Urbańska.
Dodaj komentarz