W ramach przedsięwzięcia MEiN „Poznaj Polskę” Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Zawodowych w Pustkowie-Osiedlu otrzymało dofinansowanie wycieczki szkolnej do Gdańska. Udzielenie wsparcia było możliwe dzięki projektowi Ministerstwa Edukacji i Nauki, które przekazało na ww. wycieczkę 80% wnioskowanych środków oraz decyzji Zarządu Powiatu Dębickiego, który dofinansował wycieczkę w pozostałych 20%. Celem programu było poznanie muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury, instytucji popularyzujących osiągnięcia nauki znajdujące się w Polsce.
Do Gdańska udała się 30 osobowa grupa uczniów i spędziła w tym zabytkowym mieście portowym trzy dni od 27-29 października. Przygoda rozpoczęła się wieczorem, 26 października podróżą pociągiem, aby rankiem następnego dnia rozpocząć zwiedzanie od spaceru po Gdańsku ulicą Długą, która doprowadziła nas do fontanny Neptuna i Bazyliki Mariackiej. Mogliśmy także zobaczyć fontannę przy Kaplicy Królewskiej, która jest podzielona na cztery części, symbolizujące historyczne kwartały – Szeroki, Wysoki, Rybacki i Kogi, a całości strzegą cztery lwy z brązu – symbole Gdańska.
Następnie udaliśmy się do Muzeum Poczty Polskiej, gdzie miało miejsce jedno z pierwszych starć II wojny światowej. Uczniowie odwiedzili także Pomnik Obrońców Poczty Polskiej, upamiętniający pocztowców broniących gmachu od rana do wieczora 1 września 1939 roku. Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum II Wojny Światowej, które swoją ekspozycją opowiedziało nam o tragicznych doświadczeniach II wojny światowej, o jej genezie i skutkach, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach.
Drugiego dnia wycieczki wybraliśmy się do Gdyni, żeby zwiedzić Muzeum Marynarki Wojennej, ORP „Błyskawica” oraz trójmasztowy żaglowiec „Dar Pomorza” zbudowany w 1909 roku, który obecnie cumuje przy gdyńskim Nabrzeżu Pomorskim i jest jednym z najważniejszych zabytków polskiego dziedzictwa morskiego ubiegłego wieku. Mogliśmy nacieszyć oczy widokiem Morza Bałtyckiego i przez chwilę rozkoszować się nadmorskim klimatem.
Trzeci dzień wycieczki także był pełen wrażeń. Uczniowie wybrali się autobusem na zwiedzanie Pola Bitwy na Westerplatte. Pan Krystian Tumiński przybliżył wszystkim wydarzenia, które miały tam miejsce we wrześniu 1939 roku. Wdzięczni za waleczną obronę i honorową postawę żołnierzy z Westerplatte oddaliśmy im hołd minutą ciszy. Następnie wróciliśmy do centrum Gdańska, żeby zwiedzić Europejskie Centrum Solidarności i poznać ideały ruchu Solidarność. Ekspozycja, która zajmuje niemal 3000 m2 na I i II kondygnacji budynku jest podzielona na siedem sal i poświęcona historii Solidarności oraz zmianom, jakie dokonały się pod jej wpływem w Europie Środkowej i Wschodniej.
Zmęczeni, ale szczęśliwi i pełni wrażeń, wróciliśmy 30 października do Dębicy Czas spędzony w Gdańsku był ciekawą lekcją historii, której nie wolno nam zapomnieć. Ponadto był to czas integracji klasy, budowania relacji rówieśniczych oraz relacji nauczyciel – uczeń.
Organizator: Katarzyna Osak
Dodaj komentarz