Biblioteka

WYKAZ ŚWIĄT ZWIĄZANYCH Z BIBLIOTEKĄ I CZYTELNICTWEM

WRZESIEŃ

 

ŚWIATOWY DZIEŃ UMIEJĘTNOŚCI CZYTANIA – 8 WRZEŚNIA

Święto powstało z inicjatywy UNESCO w 1965 roku. Jego obchody mają na celu zwrócenie uwagi na to, jak ważna jest umiejętność czytania i pisania.

TYDZIEŃ ZAKAZANYCH KSIĄŻEK – 22–28 WRZEŚNIA

Święto wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Ma na celu zwrócenie uwagi na zagadnienie wolności intelektualnej i niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą ograniczenie dostępu do informacji.

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNIEGO CZYTANIA – 29 WRZEŚNIA

Święto powstało z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Jest okazją do podkreślania zalet głośnego czytania

PAŹDZIERNIK

MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH – PAŹDZIERNIK
Święto powstało z inicjatywy Międzynarodowego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Szkolnych w 1999 roku. Jest okazją do zainteresowania uczniów, nauczycieli, lokalne środowisko i władze działaniami bibliotek szkolnych.

LISTOPAD


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK – 5 LISTOPADA

Data święta została wybrana na cześć urodzin Walta Disney’a, autora bajek animowanych dla dzieci. Dzień ten świętowany jest przede wszystkich w przedszkolach i niższych klasach szkoły podstawowej. Z tej okazji organizowane są m.in. przedstawienia, konkursy plastyczne, akcje głośnego czytania.

GRUDZIEŃ

 

DZIEŃ KSIĘGARZA – 13 GRUDNIA

Święto ustanowione przez księgarzy przed II wojną światową.

LUTY

 

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU – 11 LUTEGO

 Dzień obchodzony jest od 2004 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej. Ma na celu propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

MARZEC

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PISARZY – 3 MARCA

Święto ustanowione w 1984 r. przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy. Celem jest promowania przyjaźni oraz intelektualnej współpracy pomiędzy pisarzami z całego świata. ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI – 21 MARCA

Święto obchodzone jest od 1999 r. z inicjatywy UNESCO. Celem jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie

 

KWIECIEŃ

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI – 2 KWIETNIA

Święto powstało w 1967 r. z inicjatywy Międzynarodowej Izby do Spraw Książek dla Młodych Ludzi. Celem jest promocja literatury dziecięcej i młodzieżowej.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH – 23 KWIETNIA

Święto ustanowione w 1995 r. przez UNESCO. Celem jest promocja czytelnictwa i edytorstwa, jak również upowszechnianie wiedzy na temat ochrony własności intelektualnej i praw autorskich.

 

MAJ

DZIEŃ BIBLIOTEKARZY I BIBLIOTEK – 8 MAJA

Święto zostało ustanowione w 1985 r. z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Szkolnych. Stanowi okazję do przedstawienia dokonań i zawodowych osiągnięć środowiska bibliotekarskiego, jak i podkreślenia ich roli w budowaniu dziedzictwa kulturowego.

 

CZERWIEC

 

OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM - 1- 8 CZERWCA

Święto powstało w 2002 r. z inicjatywy Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Ma na celu uświadomienie społeczeństwu ogromnego znaczenia głośnego, codziennego 20- minutowego czytania dziecku dla jego zdrowego i wszechstronnego rozwoju.

ŚWIĘTO UWALNIANIA KSIĄŻEK – CZERWIEC

Święto obchodzone w Polsce od 2003 r. Akcja bookcrossingu czyli uwalniania książek polega na zostawianiu przeczytanych książek zarówno w miejscach publicznych (park, pociąg, uczelnia), jak również w miejscach do tego celu przygotowanych tzw. półkach bookcrossingowych (regał, stolik) po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.

Źródło: Poradnik Bibliotekarza