Biblioteka

„Podaruj wiersz”

b_150_100_16777215_00_images_koper.jpgZbigniew Herbert pisał listy - wiersze do przyjaciół, do ważnych dla niego artystów, do osób, które cenił. Ten gest pisarza – gest ofiarowania komuś autografu wiersza – jest inspiracją dla akcji „Podaruj wiersz”.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pisania Listów (9 października) zapraszamy do wzięcia udziału w akcji „Podaruj wiersz”. Polega ona na odręcznym przepisaniu wybranego przez siebie wiersza na przygotowanej karcie papeterii  i ofiarowania go ważnej osobie.

Akcja zorganizowana pod patronatem Lustra Biblioteki oraz Fundacji im. Zbigniewa Herberta wraz z Biblioteką Narodową. Organizatorem akcji są: Anna Rokita, Katarzyna Osak, Regina Dykiel, Dorota Sadkowska – Kaczka, Aneta Dziurgot.

 

Instrukcja akcji „Podaruj wiersz”

Akcja trawa do 29 listopada 2019 roku. Przygotowane wiersze należy opisać na odwrocie w następujący sposób: imię i nazwisko adresata wiersza i klasa oraz imię i nazwisko nadawcy wiersza i złożyć go w bibliotece szkolnej.

przepisz, podaruj

Odręcznie przepisz wybrany przez siebie wiersz i podaruj go komuś, o kim myślisz, że może to być dla niego ważne. Niech to będzie prosty, ludzki gest – jak wyciągnięcie do kogoś ręki, jak podanie dłoni.

komu?

Osobę, której możesz podarować przepisany specjalnie dla niej wiersz, na pewno znajdziesz w twoim najbliższym szkolnym otoczeniu. 

jak?

Wystarczą cztery kroki:

  1. zdecyduj komu podarujesz wiersz;
  2. sięgnij po książkę z poezją i wybierz wiersz – pamiętając, że wybierasz go dla konkretnej osoby (weź więc pod uwagę, co ta osoba przeżyła, w jakiej jest sytuacji, co może być dla niej ważne);
  3. odręcznie przepisz wybrany wiersz – możesz też dodać coś od siebie: dedykację, komentarz, datę, podpis;
  4. podaruj przepisany wiersz osobie, dla której został wybrany, (domyślny format to A5, czyli połowa typowej kartki papieru do drukarki).

podaruj, udostępnij

Najładniejsze z wierszy zostaną udostępnione na stronie internetowej szkoły, a także zostaną odczytane przez radiowęzeł szkolny.