Biblioteka

Książkowe retro skarby

b_150_100_16777215_00_images_anna2.jpgJesień, jak mówią niektórzy sprzyja wspomnieniom, dlatego kontynuując serię literackich retro skarbów,  śmiało mogę polecić trylogię indiańską „Złoto gór czarnych”, na którą składają się: Orle pióra, Przekleństwo złota i Ostatnia walka Dakotów. Jest to historia młodego wojownika z plemienia Dakotów, który szuka zemsty za śmierć swego ojca, zabitego w walce z wrogim plemieniem Czipewejów. Udziałem czytelnika stają się jego liczne przygody: polowanie na niedźwiedzia baribala, ucieczki z niewoli czy uwolnienie porwanej siostry.

Poznajemy też fascynujący świat indiańskiej kultury w czasach, gdy do puszcz i na prerie Ameryki Północnej nie dotarła jeszcze cywilizacja białego człowieka, tajemne rytuały plemienne i szczegóły dotyczące codziennego życia.

b_150_100_16777215_00_images_anna1.jpgW pierwszych dwóch tomach opisane są losy młodego Indianina o imieniu Tehawanka z plemienia Wahpekute (szczepu należącego do Santee Dakotów) marzącego o sławie wojownika. Znajdują się tam liczne opisy zwyczajów i wierzeń indiańskich. Pierwsze dwa tomy opisują okres około dwóch lat. Ostatnia część jest najdłuższa i zmienia nieco swój charakter. Opisuje wypieranie Indian przez białych osadników oraz zbrojne indiańskie powstania przeciwko nim. Obejmuje ona okres od trzydziestych do dziewięćdziesiątych lat wieku XIX. Ważną rolę odgrywa tu syn Przebiegłego Węża (Tehawanki) – Żółty Kamień, choć powieść nie zawiera jednego głównego bohatera. Historia stara się wyjaśnić powód ostatecznej przegranej Indian.

W odróżnieniu od innych książek o zbliżonej tematyce, autorzy - Krystyna i Alfred Szklarscy zastosowali naukowe podejście do tematu z wiernym odtworzeniem ówczesnej rzeczywistości bez podkolorowań i przekłamań. Dodatkowo treść wzbogacona jest w bardzo liczne przypisy, pozwalające pogłębić wiedzę.

Zapraszam Was zatem do skorzystania z powyższej propozycji i nie poddając się jesiennej melancholii i znużeniu, pamiętajcie, że „Jesień to druga wiosna, kiedy każdy liść jest kwiatem”/Albert Camus/.

 

Opracowała redakcja koła dziennikarskio – czytelniczego „Radar – Pustków”