Biblioteka

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA 2022

b_150_100_16777215_00_images_balonn.jpg„Ludzie przestają myśleć,

gdy przestają czytać.”

Denis Diderot

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ogłoszony  w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki, a w naszym kraju obchodzone jest 29 września.

Dzień ten jest  dobrą okazją do promocji czytelnictwa wśród młodych ludzi i postaramy się świętować go poprzez obcowanie z książką. Chcemy zachęcić wszystkich do codziennej lektury książek i czasopism, aby wyrabiać w ten sposób nawyk czytania.

Czytanie wywiera wpływ na rozwój emocjonalny i intelektualny człowieka w każdym okresie jego życia, m. in. rozwija wyobraźnię i umiejętność samodzielnego myślenia, poszerza i bogaci słownictwo, uczy poprawnie formułować i wyrażać myśli, kształci zdolność koncentracji i uwagi, wyzwala chęć poznawania świata, a także jest wspaniałym sposobem spędzania wolnego czasu.

Zachęcamy naszych nauczycieli do poświęcenia 5-10-15 minut lekcji dnia 3 października 2022 roku na poczytanie uczniom na głos książek lub czasopism. Ten dzień jest okazją do częściowego zaprezentowania społeczności szkolnej bogactwa i różnorodności  naszego księgozbioru. Proponujemy książki podróżnicze, reportaże, opowiadania, powieści, poradniki z różnych dziedzin, a także poezję.  Zachęcając młodzież do czytania przypominamy także, że czytanie ułatwia naukę i pomaga odnieść sukces w szkole.

Niech wspólne czytanie przeniesie nas w świat niezwykłych zdarzeń, dostarczy wielu wzruszeń i pomoże oderwać się chociaż na chwilę od szkolnej codzienności.

Będziemy szczęśliwi, gdy nasi nauczyciele wezmą aktywny udział w promocji  czytania wśród młodzieży i zaangażują się w proponowaną przez bibliotekę inicjatywę.

Naszym czytającym nauczycielom z góry dziękujemy za udział w akcji. 

 

Koordynatorzy akcji: Anna Rokita i Katarzyna Osak