Biblioteka

TYDZIEŃ ZAKAZANYCH KSIĄŻEK

b_150_100_16777215_00_images_ksks.jpgTydzień Zakazanych Książek to coroczne wydarzenie i zwykle odbywa się w ostatnim tygodniu września i zwraca uwagę na obecne i historyczne próby cenzurowania książek  w bibliotekach i szkołach. Skupia całą społeczność książkową - bibliotekarzy, księgarzy, wydawców,  dziennikarzy, nauczycieli i czytelników wszelkiego rodzaju - we wspólnym poparciu dla wolności poszukiwania i wyrażania pomysłów, nawet tych, którzy uważają  za niekonwencjonalne lub niepopularne.

Tydzień zakazanych książek został zainaugurowany w latach 80-tych XX wieku, w czasach wzmożonych wyzwań, zorganizowanych protestów oraz sprawy Sądu Najwyższego Island Trees School District przeciwko Pico (1982), który orzekł, że urzędnicy szkolni nie mogą zakazać książek w bibliotekach tylko z powodu zawartości.

Zakazane książki zostały zaprezentowane na targach BookExpo America w amerykańskim American Booksellers Association (ABA) w 1982 r. w Anaheim w Kalifornii. Przy wejściu do centrum kongresowego górowały duże, zamknięte na kłódki metalowe klatki, w których leżało około 500 zakwestionowanych książek i duży znak nad głową ostrzegający,  że niektórzy uważają te książki za niebezpieczne.

 

b_150_100_16777215_00_images_ks1ks1.jpgPodczas gdy książki były i nadal są zakazane, częścią obchodów Tygodnia Zakazanych Książek jest fakt, że w większości przypadków książki pozostały dostępne. Dzieje się tak tylko dzięki wysiłkom bibliotekarzy, nauczycieli, uczniów  i członków społeczności, którzy powstają  i wypowiadają się za swobodą czytania.