Biblioteka

Styczniowe czytanie

W tym roku zima nie chce odpuścić, a zapomniany przez kilka ostatnich lat widok śniegu za oknem stwarza wyjątkową atmosferę. Fotel, koc, parująca herbata i wciągająca książka są zestawem idealnym na styczniowe i lutowe wieczory. Oto 2 tytuły, które nie zawiodą!

b_150_100_16777215_00_images_zwyczajna.jpgNew Bremen w stanie Minnesota, rok 1961. Okres niewinności i nadziei dla kraju pod wodzą nowego, młodego prezydenta. Jednak dla trzynastoletniego Franka Druma, syna pastora, było to ponure lato, w czasie którego śmierć często odwiedzała miasto. Kiedy tragedia uderza w rodzinę Drumów, Frank musi przestać zamartwiać się sprawami typowymi dla nastolatka i odnaleźć się w świecie dorosłych. Świecie, który jest przepełniony sekretami, kłamstwami i niewyjaśnionymi okolicznościami.

Zwyczajna łaska to historia opowiedziana z perspektywy Franka po upływie czterdziestu lat. Niezwykle poruszający rozrachunek chłopca próbującego zrozumieć otaczającą go rzeczywistość, która zdaje się rozpadać na jego oczach. To niedająca o sobie zapomnieć powieść o wielkiej cenie mądrości i łasce Boga, która przetrwa wszystko.

b_150_100_16777215_00_images_radzio.jpgCzy faktycznie wykorzystujemy jedynie 10% możliwości naszego mózgu? Najwięcej ciepła ucieka przez głowę? Czy rzeczywiście połknięcie gumy balonowej ma opłakane skutki? Ile pająków rocznie zjadamy podczas snu? Czy naprawdę Napoleon był niski? Czy trzeba odczekać 48h przed zgłoszeniem zaginięcia bliskiej osoby? Nic bardziej mylnego! Radek Kotarski, twórca POLIMATÓW, popularyzator wiedzy i pogromca absurdów, w bezwzględny sposób rozprawia się z pięćdziesięcioma mitami. Jego wyczerpujące wyjaśnienia opierają się między innymi na źródłach historycznych oraz publikacjach naukowych i wynikach badań, a przy tym są szalenie ciekawe i dowcipne. Warto sprawdzić, co jest prawdą, a co tylko głęboko zakorzenionym mitem.