Biblioteka

X Narodowe Czytanie w naszej szkole

b_150_100_16777215_00_images_moralnosc.jpgW piątek 10 grudnia odbyło się w naszej szkole Narodowe Czytanie. W tym roku czytaliśmy „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną.

Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji. Ubiegłoroczna edycja dowiodła, że nawet w trudnym czasie pandemii, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, Narodowe Czytanie nieprzerwanie się rozwija i przynosi wiele przyjemności wszystkim jego współtwórcom.
W rolach głównych wystąpili:

Pani Dulska – Amelia Świętońb_150_100_16777215_00_images_moralnosc1.jpg
Zbyszko Dulski – Michał Ćwik
Hesia Dulska – Kamila Pietruszewska
Mela Dulska – Julia Bukowska
Juliasiewiczowa z Dulskich – Nikola Kras
Lokatorka – Katarzyna Kosińska
Hanka – Weronika Cisło