Dzień Hiszpański on–line

b_150_100_16777215_00_images_hiszpanni.jpgW dniu 11 grudnia 2020r. w Zespole Szkół Zawodowych w Pustkowie – Osiedlu odbył się Dzień Hiszpański przygotowany i zorganizowany przez panią Annę Rokitę i Katarzynę Osak. Było to pierwsze z wydarzeń projektu unijnego Erasmus+ „Staże zagraniczne – praktyka czyni mistrza” .

            Z powodu pandemii i zdalnego nauczania Dzień Hiszpański nie mógł się odbyć tradycyjnie w szkole  z uroczystą akademią, zaproszonymi gośćmi, tańcami czy degustacją hiszpańskich potraw. Jednak dla chcącego nic trudnego. Tym razem, Dzień Hiszpański przeniósł się do przestrzeni internetowej i dzięki platformie Teams wszyscy nauczyciele i uczniowie mogli w nim uczestniczyć.

            Uczniowie wraz z nauczycielami licznie odwiedzili zespół Biblioteki Szkolnej na Teams. Podczas tych odwiedzin mieli możliwość poznania geografii i atrakcji turystycznych Hiszpanii. Szczególnie zwrócono uwagę na Andaluzję i Granadę, gdzie będą odbywały się uczniowskie staże.

Odwiedzający mogli zapoznać się z najnowszą literaturą hiszpańskich pisarzy ostatnich lat oraz poznać sylwetki sławnych aktorów, piosenkarzy, reżyserów. Wśród plejady ciekawych osób pojawili się także odkrywcy, naukowcy oraz filozofowie hiszpańskiego pochodzenia. Młodzież mogła poznać mentalność Hiszpanów ich zwyczaje i ciekawostki kulturowe.

            Spotkanie wzbogacono tańcami i muzyką hiszpańską, którą można było zobaczyć na przygotowanych i udostępnionych filmikach.

            Ponadto część spotkania dotyczyła sposobów nauki języka hiszpańskiego. Odbyło się także „youtubowe” spotkaniu z poliglotą i językoznawcą Kamilem Kaszubskim.  Lekcje języka hiszpańskiego zostały urozmaicone cytatami i przysłowia w tym języku.

            Było także coś dla smakoszy kuchni hiszpańskiej bowiem uczniowie mogli zobaczyć prezentację dotyczącą potraw. Hmm… zabrakło może jedynie ich degustacji, ale to także nic straconego. W poniedziałek i wtorek uczniowie klasy II technikum żywienia i usług gastronomicznych podczas zajęć praktycznych gotowali bowiem potrawy hiszpańskie. Mogli tym samym przybliżyć sobie smak i zapach hiszpańskich przysmaków. Miejmy nadzieję, że po powrocie do szkoły, przygotują także coś dla pozostałych uczniów i nauczycieli, więc i my doczekamy się pysznej degustacji :) Wszystko przed Nami.

b_150_100_16777215_00_images_hiszpanni1.jpgb_150_100_16777215_00_images_hiszpanni2.jpgb_150_100_16777215_00_images_hiszpanni3.jpgb_150_100_16777215_00_images_hiszpanni4.jpg