Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania w naszej szkole.

b_150_100_16777215_00_images_fbghjki.jpg„Jeśli moglibyśmy dać ludziom   właściwą dawkę wiedzy na temat żywienia i aktywności fizycznej , ani

za dużą ani za małą to znaleźlibyśmy najbezpieczniejszą drogę do zdrowia.”

Hipokrates 440 B.C.

 

       Słowa, Hipokratesa znanego lekarza i autorytetu z wielu dziedzin nauki , wpisują się doskonale w organizowane po raz czwarty w naszej szkole obchody Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania.

       Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania został zainicjowany w 2007 roku przez Komisarza Unii Europejskiej  ds. zdrowia Markosa Kyprianou i Euro- Toques - organizację zrzeszającą szefów kuchni.  Celem święta jest promowanie:

- zdrowego żywienia 

- dobrych nawyków żywieniowych

- spożywania regularnie posiłków

- informowanie o konsekwencjach złej diety.

      Około 23 mln dzieci w Unii Europejskiej cierpi na nadwagę lub otyłość. To jedna z głównych przyczyn wielu chorób zarówno u dzieci jak i dorosłych. Aby temu zaradzić Komisja Europejska zorganizowała Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania i rozpoczęła kampanię informacyjną, która ma przekonać ludzi, że zdrowe odżywianie w dzieciństwie oznacza zdrowie w dorosłym życiu.

       Liczba dzieci cierpiących na nadwagę w Europie zwiększa się każdego roku o 400 tysięcy. Jest to zjawisko wyjątkowo niepokojące, gdyż nadwaga i otyłość u dzieci często wywołują problemy zdrowotne, takie jak cukrzyca czy schorzenia wątroby

       Nawyki żywieniowe wyniesione z dzieciństwa będą procentować w przyszłości. Umiejętność odpowiedniego bilansowania potraw, zastępowanie niezdrowych przekąsek smacznymi i wartościowymi produktami, dobrze dobrana forma ruchu – jeśli w młodości się do tego przyzwyczaimy, to z dużą dozą prawdopodobieństwa będziemy to kontynuować w przyszłości. A wtedy nasz organizm odwdzięczy nam się dobrym zdrowiem i świetną kondycją.

        W ramach obchodów Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania zorganizowaliśmy w naszej szkole konkurs poświęcony zasadom zdrowego żywienia i składnikom jakie powinny znaleźć się w diecie . W ramach konkursu uczniowie wykonywali prezentacje multimedialne . Nagroda są talony do empiku.

Najlepsze prace konkursowe wykonali:

I miejsce:     Kamila Krupa kl. III t .ż.

II miejsce:    Wiktoria Świętoń kl .IV t. h

III miejsce :   Weronika Pytel kl. II l.o.

Wyróżnienia:

                        Sandra Lipa kl. II l.o.

                        Gabriela Grzyb kl. II l. o.

                       Mateusz Różak kl.III t. h.za aktywny udział w konkursach szkolnych.

      Prezentacja ,która zajęła pierwsze miejsce zostanie przedstawiona uczniom na zajęciach lekcyjnych ,a każdy z słuchaczy opracuje na jej podstawie 10 zasad zdrowego żywienia ocenionych  przez nauczyciela przedmiotów zawodowych.

       Mamy nadzieję ,że  pozyskane informacje przyczynią się do refleksji i wyciągnięcia wniosków na temat: czy każdy z nas swoim sposobem żywienia wpisuję się w podstawowe zasady zdrowego odżywiania się .

J.Łukaszewska