Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy wyklętych”

b_150_100_16777215_00_images_klet.jpg28 lutego młodzież z klas mundurowych przedstawiła niezwykle poruszający montaż słowno - muzyczny   związany z  Narodowym  Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przygotowany przez Panią Justynę Szerszeń oraz uczennice Oliwię Pietruchę, Aleksandrę Siwulę. Akademię zaszczycili swoją obecności:  Pan Zdzisław  Siwula  Zastępca Wójta Gminy Dębica, ppor. Andrzej Staszel Dowódca 2 Kompanii 33 BLP z Dębicy oraz Pan Józef Marek Radny Gminy Dębica, jak również przedstawicielki Rady Rodziców Panie Elżbieta Gwóźdź i Bernadeta Rożak.

To już kolejny raz społeczność ZSZ w Pustkowie-Osiedlu uczciła przypadający na
1 marca  Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy wyklętych”.

Data ta nie jest przypadkowa to właśnie  1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie zamordowano siedmiu członków największej niepodległościowej struktury poakowskiej IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Za walkę o wolną i niepodległą Polskę zapłacili najwyższą cenę: po strasznych torturach zostali zamordowani,
a po wykonaniu wyroku, ciała nie wydawano rodzinie, ale po kryjomu zakopywano
w nieznanych miejscach – tak, aby nie odnaleziono nigdy szczątków. Wykreślono ich
z historii. W pamięci Polaków mieli nie istnieć. Akademia przygotowana przez uczniów to nie tylko hołd oddany żołnierzom walczącym w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, ale również edukacja młodego pokolenia. To przywracanie ich naszej pamięci, abyśmy nigdy o nich nie zapomnieli. Tą wyjątkową akademię ubogaciły plakaty dotyczące biografii żołnierzy wyklętych przygotowane przez młodzież z klas pierwszych pod przewodnictwem kpr. Krystiana Tumińskiego.

b_150_100_16777215_00_images_klet1.jpgb_150_100_16777215_00_images_klet2.jpgb_150_100_16777215_00_images_klet3.jpg