Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania w naszej szkole.

b_150_100_16777215_00_images_piramidd.jpg„Jeśli moglibyśmy dać ludziom   właściwą dawkę wiedzy na temat żywienia i aktywności fizycznej , ani

za dużą ani za małą to znaleźlibyśmy najbezpieczniejszą drogę do zdrowia.”

Hipokrates 440 B.C.

 

Słowa, Hipokratesa znanego lekarza i autorytetu z wielu dziedzin nauki, wpisują się doskonale w organizowane po raz czwarty w naszej szkole obchody Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania.

Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania został zainicjowany w 2007 roku przez Komisarza Unii Europejskiej  ds. zdrowia Markosa Kyprianou i Euro- Toques - organizację zrzeszającą szefów kuchni.  Celem święta jest promowanie:

- zdrowego żywienia 

-dobrych nawyków żywieniowych

-spożywania regularnie posiłków

-informowanie o konsekwencjach złej diety.

Około 22 mln dzieci w Unii Europejskiej cierpi na nadwagę lub otyłość. To jedna z głównych przyczyn wielu chorób zarówno u dzieci jak i dorosłych. Aby temu zaradzić Komisja Europejska zorganizowała Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania i rozpoczęła kampanię informacyjną, która ma przekonać ludzi, że zdrowe odżywianie w dzieciństwie oznacza zdrowie w dorosłym życiu.

Liczba dzieci cierpiących na nadwagę w Europie zwiększa się każdego roku o 400 tysięcy. Jest to zjawisko wyjątkowo niepokojące, gdyż nadwaga i otyłość u dzieci często wywołują problemy zdrowotne, takie jak cukrzyca czy schorzenia wątroby

Nawyki żywieniowe wyniesione z dzieciństwa będą procentować w przyszłości. Umiejętność odpowiedniego bilansowania potraw, zastępowanie niezdrowych przekąsek smacznymi i wartościowymi produktami, dobrze dobrana forma ruchu – jeśli w młodości się do tego przyzwyczaimy, to z dużą dozą prawdopodobieństwa będziemy to kontynuować w przyszłości. A wtedy nasz organizm odwdzięczy nam się dobrym zdrowiem i świetną kondycją.

Z okazji tego dnia w wielu szkołach organizowane są spotkania z kucharzami, dietetykami, członkami różnych ekologicznych organizacji itp. Odbywają się wtedy różne warsztaty, konkursy, pokazy, wykłady. Bardzo często dzieci gotują razem z mistrzami kuchni, poznając w ciekawy sposób tajniki zdrowej żywności i przekonując się przy okazji, że jest ona nie tylko wartościowa, ale także smaczna. Zbyt wiele młodych ludzi rozpoczyna dzień bez śniadania. Kampania ma na celu pokazanie, dlaczego śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Działania, mimo iż pierwotnie skierowane głównie do dzieci, tak naprawdę dotyczą ludzi w każdym wieku – w końcu na pozytywną zmianę nigdy nie jest za późno. Wszyscy powinni zwracać baczną uwagę na to, co jedzą.

 W ramach obchodów Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania zorganizowaliśmy w naszej szkole konkurs poświęcony zasadom zdrowego żywienia i składnikom jakie powinny znaleźć się w diecie. W ramach konkursu uczniowie wykonywali prezentacje multimedialne. Nagroda są talony do empiku.

Najlepsze prace konkursowe wykonali:

I miejsce:   Rafał Waleń i Ryszard Śmietana

II miejsce:  Adrian Maziarz

III miejsce: Weronika Pytel

   Prezentacja, która zajęła pierwsze miejsce została przedstawiona uczniom na zajęciach lekcyjnych, a każdy z słuchaczy opracował na jej podstawie 10 zasad zdrowego żywienia, ocenionych  przez nauczyciela przedmiotów zawodowych.

Mamy nadzieję, że  pozyskane informacje przyczynią się do refleksji i wyciągnięcia wniosków na temat: czy każdy z nas swoim sposobem żywienia wpisuję się w podstawowe zasady zdrowego odżywiania się .

J.Łukaszewska

b_150_100_16777215_00_images_nowapiramid.jpg