„PROMEM PO ZAWÓD” – STAŻE NA PROMACH UNITY LINE, POLSKA - SZWECJA

b_150_100_16777215_00_images_2promm.jpgKolejni uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych w Pustkowie Osiedlu, tym razem z kierunku technik hotelarstwa oraz technik żywienia i usług gastronomicznych w ramach podpisanej umowy z firmą Unity Line Limited odbyli 2 - tygodniowe staże na promie „Skania”. Uczniowie codziennie przemierzali trasę Świnoujście – Ystad.  Oto jak opisują swoje staże.

„…O godzinie 19 czekałam już na terminalu na dopłynięcie Skanii. Prom zrobił na mnie ogromne wrażenie, zadziwił mnie swoją wielkością. Po wejściu od razu odbyłam szkolenie dotyczące przepisów BHP. Przez dwa tygodnie mogłam doświadczyć i nauczyć się pracy w działach takich jak: restauracja, cafeteria, bar, housekeeping, kierowcy. Przed rozpoczęciem pracy odbyłam również szkolenie dotyczące obowiązków i przepisów BHP na wymienionych stanowiskach oraz na recepcji, gdzie Pani menager zapoznała mnie z programem wykorzystywanym do rezerwacji miejsc noclegowych oraz opowiedziała o promie. Nauczyłam się tam podstawowej obsługi klienta, nakrywania stołów, dokładności, na którą bardzo zwracano uwagę oraz odpowiedzialności za wykonywaną pracę. Kilkakrotnie zdarzyło mi się obsługiwać grupy, co było niezapomnianym doświadczeniem. Zakończyłam te praktyki z zadowoleniem i satysfakcją, ponieważ wyniosłam z nich wiele cennych informacji i umiejętności. Uważam, że praktyki na promie są niezwykłym przeżyciem. Każdemu polecam taką przygodę. Cieszę się, że miałam możliwość tego doświadczyć.”      

/Aleksandra z klasy 4 technikum hotelarskiego/

„W tym roku miałam przyjemność wyjechać na dwutygodniowe praktyki na prom ,,Skania’’ firmy Unity Line, który kursuje ze Świnoujścia do Ystad w Szwecji. Wraz z koleżankami z klasy o godz. 8:40 wsiadłyśmy do pociągu i bezpośrednio, 12-godzinnym przejazdem dojechałyśmy do Świnoujścia. Wieczorem dotarłyśmy na miejsce. Zameldowałyśmy się w motelu, gdzie zmęczone, ale podekscytowane odpoczywałyśmy przed kolejnym dniem, ponieważ miałyśmy wejść na prom. Cały następny dzień spędziłyśmy na zwiedzaniu Promenady w Świnoujściu oraz poszłyśmy odpocząć plażę Morza Bałtyckiego. Wieczorem z walizkami udałyśmy się do terminala promowego, gdzie czekałyśmy aż prom dopłynie do portu. Koło godz. 20:30 znalazłyśmy się na promie. Przywitał i oprowadził nas menadżer statku, który był także naszym opiekunem w czasie praktyk. Zapoznał nas również zasadami BHP oraz ogólnymi informacjami na temat pracy w dziale hotelarsko-gastronomicznym. Na następne dwa tygodnie przydzielono nam małe, ale przytulne kajuty. Już następnego dnia wraz z innymi praktykantkami zaczęłyśmy pracę. Nie powiem, byłam bardzo zestresowana. Pracowałyśmy m.in. na barze, restauracji, cafeterii, houseekepingu oraz na obsłudze kierowców. Nasza praca polegała przede wszystkim na obsłudze gości tj. podawanie posiłków, napoi, zbieranie brudnej zastawy stołowej, nakrywanie do stołów, obsługę imprez itd. Obie załogi, z jakimi miałam okazję współpracować, składały się z otwartych i sympatycznych ludzi. Z dnia na dzień czułam się lepiej i byłam bardziej odważna w tym, co robię. Codziennie robiłam i uczyłam się nowych rzeczy, ale były także zadania, które były rutyną. Czas wolny spędzałam głównie na wypoczynku. Zdecydowanie najbardziej lubiłam spędzać czas na zewnątrz. Uwielbiałam czuć to zimne, morskie powietrze, uderzające fale oraz magiczne wschody i zachody słońca, które wyglądałyby obłędnie na samym środku morza. Jestem bardzo zadowolona, że mogłam przeżyć taką przygodę, mimo tego, że na początku byłam sceptycznie do tego wszystkiego nastawiona. Dzięki temu nabrałam pewności siebie oraz niesamowite doświadczenie zawodowe.”  

/Ania z klasy 4 technikum hotelarskiego/

„ Razem z koleżankami z klasy miałyśmy okazję odbyć praktyki na promie m/f Skania. Jest to statek pasażersko - towarowy, który na pokład może zabrać 1397 pasażerów. Pływa on na odcinku Świnoujście - Ystad. Spędziłyśmy na morzu dwa tygodnie pracując w miejscach takich jak bary, restauracja, cafeteria oraz dziale dla kierowców. Nauczyłam się podstawowej obsługi gości w restauracji. Pokazano nam jak przygotować sale do przyjęcie gości oraz jak nakrywać do stołu. Pomagałyśmy w obsłudze stuosobowej grupy dzieci ze Szwecji, co było dla nas dużym doświadczeniem. Każda z nas odbyła szkolenie na recepcji, na którym dowiedziałyśmy się wielu nowych rzeczy na temat rezerwacji i sprzedaży usług. Załoga na promie była bardzo miła i pomocna. W czasie wolnym mogłyśmy zwiedzać miejscowość Ystad i pospacerować po plaży.  Praktyki na promie to atrakcyjna oferta zdobywania doświadczenia. Czas, który tam spędziłam wspominam bardzo miło. Polecam tą formę praktyk.”        /Beata z klasy 4 technikum hotelarskiego/ 

b_150_100_16777215_00_images_1promm.jpg

b_150_100_16777215_00_images_3promm.jpgb_150_100_16777215_00_images_4promm.jpgb_150_100_16777215_00_images_5promm.jpg