Doskonalenie działań na punkcie kontrolnym oraz maskowanie.

b_150_100_16777215_00_images_woj1.jpgW dniu 12 września 2019 r. druga i trzecia klasa liceum mundurowego rozpoczęła kolejny cykl szkoleń z edukacji mundurowej na terenie koszar 33 Batalionu Lekkiej Piechoty w Dębicy. Kadeci tym razem doskonalili się z zakresu maskowania oraz działania na punkcie kontrolnym. Młodzież została przywitana przez por. Mariusza Pustułkę, zapoznana z celami i tematyką dzisiejszego szkolenia oraz podzielona na 2 grupy.

Pierwszą grupą  dowodził ppor. Adam Szela  przypomniał uczniom  działanie żołnierza na punkcie kontrolno-ochronnym. Kadeci doskonalili umiejętności już nabyte w poprzednich szkoleniach z udziałem dębickich terytorialsów czyli  kontrolę osoby indywidualnej przez patrol. Zajęcia zostały rozszerzone o zatrzymanie pojazdów, ubezpieczenie  i przeszukanie pojazdów przez patrol.

Grupa druga miała za zadanie zapoznać się z tematem maskowania, kadeci zostali podzieleni na dwa podzespoły przez prowadzącego zajęcia -  st. szer. Jana Reca.

            Na pierwszym z nich zajęcia z maskowania indywidualnego żołnierza, prowadził kpr. Krystian Tumiński. Kadeci poznali na tym podpunkcie zasady maskowania twarzy i ciała przy użyciu farb maskujących, oraz sposób wykorzystania stroju do maskowania – maskałat taktyczny. Umiejętności te przećwiczyli praktycznie zakładając maskałat i robiąc sobie wzajemnie „makijaż taktyczny”.

            Drugi z podpunktów prowadził st. szer. Jan Rec, ucząc rozkładania siatki maskującej „Berberys” wykorzystywanej do kamuflażu pojazdów i dużych obiektów. Na swoim punkcie wyjaśnił kadetom przeznaczenie tego rodzaju maskowania. Ćwiczenia okazały się niezwykle interesujące i wymagały zgodnej pracy w zespole aby całość konstrukcji została odpowiednio ustawiona.

            Uczniowie z zaangażowaniem podeszli do swoich zadań na podpunktach za co na końcu zajęć zostali nagrodzeni pochwałą od prowadzących punkty nauczania. Na szczególne wyróżnienie zasłużyła Natalia Helowicz która bardzo dobrze poradziła sobie podczas zajęć
i została wyróżniona przez instruktorów prowadzących zajęcia.

b_150_100_16777215_00_images_woj2.jpgb_150_100_16777215_00_images_woj3.jpg