HOTELARZE UCZĄ SIĘ OD ZAWODOWCÓW – WYCIECZKA PRZEDMIOTOWA DO HOTELU MERTOPOLITAN **** I MUZEUM ETNOGRAFICZNEGO W RZESZOWIE

b_150_100_16777215_00_images_metro.jpgW dniu 04 czerwca 2019 roku uczennice z klasy II technikum hotelarskiego uczestniczyły w wycieczce przedmiotowej do Rzeszowa. Pierwszym miejscem, które odwiedziły było Muzeum Etnograficzne, gdzie podziwiały dzieła Franciszka Frączka.  Ekspozycja obejmowała całokształt twórczości artysty począwszy od rysunków z lat 30-tych XX wieku, związanych z przynależnością do grupy artystycznej o nazwie Szczep Rogate Serce, kończywszy na późnych pracach z lat 90-tych. Prace przedstawione na wystawie pochodziły zarówno ze zbiorów prywatnych jak i państwowych.

Poza rysunkiem i malarstwem przedstawiona została również poboczna działalność Franciszka Frączka związana z teatrem i sztuką ceramiki, a także archiwalia (listy, dokumenty, zdjęcia) mające na celu przybliżenie zwiedzającym osobę i twórczość artysty. Kolejną atrakcją muzeum była wystawa pt. „Na co dzień i od święta”, na której prezentowane były ubiory codzienne jak i stroje świąteczne, noszone na wsi pod koniec XIX w. przez Rzeszowiaków, Lasowiaków i Pogórzan. Na ekspozycji widoczne było bogactwo stroju ludowego i kunszt ludowych wytwórców, które mogą stać się inspiracją w przenoszeniu wzorów i motywów do współczesnego rzemiosła artystycznego. Na wystawie oprócz elementów odzieży znalazły się eksponaty etnograficzne ilustrujące temat pozyskiwania surowca, techniki zdobienia elementów stroju, a także przedmioty związane z dbałością o wygląd. Ekspozycja została przygotowana w 35 rocznicę śmierci patrona Muzeum – Franciszka Kotuli.

Kolejnym miejscem odwiedzin na trasie wycieczki był Hotel Mertopolitan ****. To nowoczesny i komfortowy hotel w samym centrum Rzeszowskiej Starówki, oddany do użytku dwa lata temu. Oferuje on przestronne i eleganckie pokoje, a także wygodny podziemny parking. Wielofunkcyjne i sterowane elektronicznie sale konferencyjne są dogodnym miejscem na organizację przyjęć. Centralna lokalizacja gwarantuje oszczędność czasu w podróży służbowej, oraz atrakcje turystyczne i kulturalne Rzeszowa są na wyciągnięcie ręki. Przy hotelu znajduje się również Restauracja Manufaktura, która codziennie tętni życiem i serwuje wyśmienite potrawy. 

Młodzież uznała wycieczkę za bardzo udaną, ponieważ bardzo podobały się wystawy zarówno w Muzeum Etnograficznym jak również pomieszczenia i atmosfera w hotelu Metropolitan **** w Rzeszowie.

b_150_100_16777215_00_images_metro1.jpgb_150_100_16777215_00_images_metro2.jpgb_150_100_16777215_00_images_metro3.jpgb_150_100_16777215_00_images_metro4.jpgb_150_100_16777215_00_images_metro5.jpg