Obóz klasy mundurowej 22-24 maja 2019

b_150_100_16777215_00_images_111a.jpgW dniu 22 maja o godzinie 8 rano rozpoczął się trzy dniowy obóz mundurowy dla klasy I i II Liceum Ogólnokształcącego z ZSZ w Pustkowie – Osiedlu. Pierwszym punktem programu były zajęcia na strzelnicy w Tarnowie. Młodzież uczestniczyła w szkoleniu przeprowadzonym przez Pana  p.płk. rez. Wojciecha Szmajdę z  zakresu:  budowy broni,  zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się bronią,  zasad i warunków strzelania,  warunków bezpieczeństwa  na strzelnicy.

Uczniowie pod nadzorem kierownika strzelania płk. rez. Wojciecha Szmajdę doskonalili swoje umiejętności z zakresu strzelania  z różnych rodzajów broni: pistoletu Glock, karabinku kbk AK oraz karabinku sportowego kbks.

Młodzież doskonaliła  prowadzenie celnego ognia  z karabinka kbks i kbk AK na odległość 50 metrów oraz z pistoletu  Glock 9 mm do celu na odległość 15 m.

Najlepszymi strzelcami z karabinka kbks zostali: Przemysław Marnik i Bartosz Worek.

Następnie udaliśmy się do restauracji „Kaktus” gdzie czekał już na nas zamówiony wcześniej obiad. Kolejnym punktem programu był przejazd pod Szkolne Schronisko  Młodzieżowe w Głobikowej  gdzie planowaliśmy nocleg.

Po pozostawieniu bagaży udaliśmy się do bunkra w Stępinie gdzie pod opieką przewodnika dowiedzieliśmy się wielu interesujących informacji.

Wieczorem czekał na nas grill z kiełbaskami i spotkanie integracyjne podczas kolacji połączone z grą w bilard i ciekawymi opowieściami naszych podopiecznych.

Tak zakończył się dzień pierwszy udaliśmy się na nocleg ze świadomością, iż dzień kolejny będzie pełen przygotowanych dla nas zajęć programowych.

Dzień drugi powitaliśmy śniadaniem a następnie już o godzinie 9.00 rozpoczęliśmy zajęcia inżynieryjno – saperskie przygotowane dla nas przez firmę De – Mont z Dębicy. Saperzy Pan Stanisław Marnik i Andrzej Pociask zapoznali nas z zasadą działania wykrywaczy metali, wyznaczyli dla nas obszary poszukiwań oraz przeprowadzili ćwiczenia praktyczne z  zaprezentowanym sprzętem. Zajęcia były niezwykle ciekawe uczniowie z zapałem poszukiwali przygotowanych materiałów  oraz pytali o szczegóły dotyczące pracy sapera w terenie.Następnie wróciliśmy do Dębicy gdzie w restauracji „Stomilanka” zjedliśmy obiad aby  z jeszcze większym zaangażowaniem uczestniczyć w pozostałych zajęciach.

Ostatnim punktem programu naszego obozu były dzienne i nocne ćwiczenia przygotowane przez żołnierzy  33 blp z Dębicy.

Żołnierze ppor. Mariusz Baran, ppor. Adam Szela oraz  szer. Dorota Filarska rozpoczęli zaplanowane wcześniej ćwiczenia.

Na początku omówiono zakres pierwszej pomocy przedmedycznej na polu walki, RKO, tamowanie krwotoków, opatrywanie ran i złamań oraz zakładanie stazy. Przeprowadzono również ćwiczenia praktyczne z transportowania rannych. Omówiono również pracę medyka w zespole patrolowym.

Następnie żołnierze rozdali uczniom broń ( ASG) która miała być wykorzystywana podczas nocnych ćwiczeń.

Młodzież podzielono na 6 osobowe patrole wybrano osoby dowodzące i przeprowadzono następujące zajęcia:

  1. Zasady bezpieczeństwa podczas poruszania się w budynku z bronią i bez broni.
  2. Przygotowanie broni i wyposażenia taktycznego do walki w terenie zurbanizowanym.
  3. Postawa strzelecka z lewej i prawej strony narożnika – ćwiczenia praktyczne.
  4. Skanowanie sektora z za narożnika przy wykorzystaniu techniki - krojenia bronią – ćwiczenia praktyczne.
  5. Przemieszczanie się wzdłuż korytarza tworzenie bezpiecznego punktu oporu – ćwiczenia praktyczne.
  6. Nocna obrona bazy, zapoznanie z komendami podczas zmiany patrolu – ćwiczenia.

 

Około godziny 4.30 rano zakończono w/w zajęcia i nastąpiła krótka przerwa na toaletę
 i odpoczynek. O godzinie 5.30  ppor. Adam Szela przeprowadził  zaprawę poranną. Następnie żołnierze przystąpili do podsumowania i omówienia  ćwiczeń przeprowadzonych w nocy. Wszystkie zadania były niezwykle ciekawe, młodzież bardzo uważnie wykonywała polecenia prowadzących. Zmęczenie i wielogodzinne zajęcia pokazały, iż niektóre czynności powinny być powtarzane, aby stały się nawykiem. Ćwiczenia szczególnie nocne zrobiły duże wrażenie wszyscy starali się wykonywać je na 100 % swoich możliwości. Żołnierze wykazali się dużą życzliwością, świetnym podejściem i dużą cierpliwością w przekazywaniu wiedzy. Ćwiczenia praktyczne wzbudzały bardzo wiele emocji. Młodzież będzie długo wspominać tę niezapomnianą noc.

I tak zakończyły się zaplanowane zajęcia, uczniowie po bardzo wyczerpujących zadaniach  zjedli przygotowane śniadanie i zaczęli przygotowywać się do zakończenia 3 dniowego obozu szkoleniowego.

b_150_100_16777215_00_images_222a.jpgb_150_100_16777215_00_images_333a.jpgb_150_100_16777215_00_images_444a.jpgb_150_100_16777215_00_images_555a.jpgb_150_100_16777215_00_images_666a.jpgb_150_100_16777215_00_images_777a.jpgb_150_100_16777215_00_images_888.jpg