Narodowe Czytanie 2018 w ZSZ w Pustkowie Osiedlu

b_150_100_16777215_00_images_czytanie.jpg9 listopada w piątek odbyło się w naszej szkole Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Przedwiośnie, to powieść pytań, na które trzeba szukać odpowiedzi – mówił Prezydent Andrzej Duda tłumacząc wybór lektury. Teraz, w XXI wieku to właśnie nasza narodowa literatura jest źródłem naszej duchowej siły, a także najważniejszym spoiwem naszej wspólnoty – zaznaczyła Małżonka Prezydenta RP.

b_150_100_16777215_00_images_czytanie1.jpgNarodowe Czytanie to ważne wydarzenie, które sprawia, że ludzie być może chętniej sięgają po literaturę i zaglądają do książek. W naszej szkole czytaniu przewodniczył Dyrektor szkoły pan Sławomir Słyś, a wybrany fragment odczytali uczniowie z koła dziennikarsko-czytelniczego działającego w naszej szkole, w skład którego wchodzą: Oliwia Pietrucha, Aleksandra Siwula, Karolina Zawora, Michał Słota, Sebastian Szewc, Norbert Sohling oraz David Jezuit.  Data 9 listopada została połączona z drugim bardzo ważnym wydarzeniem, a mianowicie, wszyscy dołączyliśmy w tym dniu do ogólnopolskiej akcji, której celem było wspólne odśpiewanie hymnu naszego Państwa, z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 Przedwiośnie to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej.

 Stefan Żeromski (1864 – 1925) – prozaik, dramaturg, publicysta i działacz społeczny, jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy przełomu XIX i XX wieku. W swoich utworach często piętnował niesprawiedliwość społeczną, opowiadając się za potrzebą walki z krzywdą i cierpieniem. Wiele miejsca poświęcił tematyce niepodległościowej, nawiązując dialog z tradycją polskiej literatury patriotycznej.

b_150_100_16777215_00_images_czytanie2.jpg