„JAK PERSONEL POKŁADOWY OPIEKUJE SIĘ DZIECKIEM” – lekcja w ramach innowacji steward/stewardesa

b_150_100_16777215_00_images_lalka.jpgW listopadzie 2018r. w klasie technikum hotelarskiego została przeprowadzona lekcja pt. Jak personel pokładowy opiekuje się dzieckiem”. Lekcja ta odbyła się w ramach innowacji pedagogicznej steward/stewardesa, której głównym celem jest rozwijanie zainteresowań młodzieży branżą turystyczną i obsługa ruchu pasażerskiego w transporcie lotniczym i morskim.

Na lekcji młodzież zapoznała się z zasadami przewozu dzieci w samolocie, w sytuacji, gdy rodzice bądź opiekunowie nie lecą z nimi. Rodzice, którzy zdecydują się na zamówienie usługi opieki ze strony linii lotniczej, mogą być pewni, że ich dziecko będzie miało zapewnioną ochronę podczas całej podróży.

b_150_100_16777215_00_images_lalka1.jpgProcedura polega na tym, że wyznaczony pracownik lotniska odbiera małego podróżnika po odprawie i przeprowadza go przez kontrolę paszportową, po czym oddaje go w ręce dedykowanej osoby z obsługi samolotu. Już na pokładzie, to do obsługi pasażerskiej należy opieka nad dzieckiem. Szczególnie podczas lotów międzykontynentalnych, dzieci bardzo zaprzyjaźniają się z obsługą pokładową. Do opieki dedykowane są odpowiednio przeszkolone osoby, które doskonale wiedzą jak zajmować się małym pasażerem. Po zakończonym locie, opiekun przekazuje dziecko wyznaczonemu pracownikowi obsługi naziemnej. Pomaga on dziecku przejść kontrolę paszportową i odbiera z nim bagaż.  Następnie przekazuje dziecko w ręce osoby, która została docelowo przez rodzica wyznaczona do odebrania małego pasażera z lotniska.

Na koniec lekcji uczniowie obejrzeli film: „Jak personel pokładowy opiekuje się dzieckiem podczas lotu”. Młodzieży bardzo podobała się tematyka spotkania, czekają na kolejne, które zostaną przeprowadzone przez wykładowców z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie z kierunku zarządzanie w lotnictwie, gdyż to właśnie ta uczelnie objęła patronat nad tą klasą.

Bernadetta Ząbek