NOCNE BYTOWANIE W LESIE JEDNYM Z ELEMENTÓW SZKOLENIA SURVIVALOWEGO KLASY MUNDUROWEJ Z PUSTKOWA OSIEDLA

b_150_100_16777215_00_images_bytowanie.jpgMinimum programowe dla klas mundurowych przewiduje szkolenie personelu narażonego na izolację, czyli S.E.R.E, klasa 2 LO „ Obrona Terytorialna” z ZSZ w Pustkowie Osiedlu  podczas kilku zajęć szkoleniowych została przeszkolona z zakresu technik survivalowych. Kulminacyjnym punktem szkolenia było bytowanie przez okres jednej doby w  lesie.

W  dniu 27 września 2018 r.  uczniowie  wraz z żołnierzami 33 blp z Dębicy  rozpoczęli ćwiczenia od sprawdzenia stanu i omówienia zasad bezpieczeństwa. Wyruszyliśmy  w dobrych humorach, z całym dobytkiem  na plecach i drogą w las przed sobą, młodzież jeszcze nie wiedziała, jak wielki wysiłek czeka ich dzisiejszej nocy.

Zajęcia prowadziła ppor. Anetta Tyrawska, która przypomniała sposoby rozpalania ognia, budowę i typy schronień, wyjaśniła, jak założyć bazę, budować i maskować szałasy, aby czuć się bezpiecznie. Następnie przedstawiła sposoby nawigacji i zdobycia wody oraz pożywienia.

Sierż. Mariusz Kapinos omówił sposoby  ubezpieczeń bezpośrednich oraz zwracał szczególną uwagę na sposoby kamuflażu  i zabezpieczenie bytowania.

Następnie uczeń – dowódca Mateusz Klimek podzielił klasę na sekcje i postawił im zadania do wykonania podczas całego bytowania. Młodzież samodzielnie budowała schronienia, w których musieli spędzić noc. Ci z nich, którzy przyłożyli się do pracy spędzili ją w miarę komfortowych warunkach, natomiast pozostałych zweryfikowała wilgoć i niska temperatura. Młodzież na zmianę  przez całą noc ubezpieczała bazę, a ich dowódca sprawdzał ich czujność oraz sposób wykonywania zadań.

Zadania z zastosowaniem technik survivalowych realizujemy dając młodzieży maksimum wiedzy i umiejętności, uczniowie dzielnie pracowali i wykonywali nasze polecenia doskonaląc swoje ukrycia, myślę, że  dużo się nauczyli i spisali się bardzo dobrze- mówi ppor. Anetta Tyrawska

            To były wyjątkowo ciekawe zajęcia, bardzo podobały się młodzieży, wzbudziły wiele pozytywnych emocji i wymusiły konieczność współpracy. Bardzo zależy nam na tym, aby nauczyć uczniów klas mundurowych jak przetrwać, gdy znajdą się w ekstremalnych warunkach. Taka praktyczna wiedza zdobyta na własnym doświadczeniu pozostaje w każdym na bardzo długo  - mówi wychowawca Justyna Szerszeń

W tej trudnej wyprawie oprócz żołnierzy prowadzących zajęcia uczniom towarzyszyli nauczyciele: Justyna Szerszeń i Małgorzata Fornek

b_150_100_16777215_00_images_bytowanie1.jpgb_150_100_16777215_00_images_bytowanie2.jpgb_150_100_16777215_00_images_bytowanie3.jpgb_150_100_16777215_00_images_bytowanie4.jpg