UCZYMY SIĘ OD ZAWODOWCÓW – SPOTKANIE Z STEWARDESĄ LINI LOTNICZYCH RYANAIR P. ALINĄ PASIERB

b_150_100_16777215_00_images_2017.jpgNa czym polega praca stewardesy, jakie warunki trzeba spełnić, by nią zostać i wreszcie, czy jest to zajęcie dobrze opłacalne? Na te i wiele innych pytań odpowiadała Alina Pasierb, stewardesa pracująca w liniach lotniczych Ryanair, absolwentka Szkół Zawodowych w Pustkowie Osiedlu. Alina Pasierb ukończyła technikum ochrony środowiska w ZSZ w Pustkowie Osiedlu, a następnie inżynierię środowiska na Politechnice Rzeszowskiej.

Wybrała jednak pracę na pokładzie samolotu. W tym roku mija jedenaście lat, od kiedy rozpoczęła ją w irlandzkich liniach lotniczych, które mają swoją siedzibę w Dublinie. Przez dwie godziny opowiadała o współpracy stewardesy z pilotem, przedstawiła procedury przygotowujące pasażerów do lotu, tj. blokowanie drzwi, sprawdzanie wyposażenia awaryjnego w samolocie itp. Zwróciła uwagę na to, że podstawowym zadaniem stewardesy jest dbanie o bezpieczeństwo podróżnych. Aby zostać stewardesą należy uzyskać pozytywny wynik z egzaminu dotyczącego procedur z udzielania pierwszej pomocy, znać język angielski na poziomie średnio zaawansowanym i umieć pływać. Praca stewardesy jest bardzo ciekawa, bo daje przede wszystkim możliwość odwiedzenia wielu krajów i pobytu w wysokiej klasy hotelach. Z drugiej strony jest odpowiedzialna i wymagająca. W sytuacji zagrożenia to stewardesy przeprowadzają ewakuację, a gdy pogorszy się stan zdrowia pasażera, udzielają pierwszej pomocy, zaś w przypadku problemów technicznych, uspokajają personel. Trudnością w tej pracy jest też spędzanie wielu godzin na pokładzie samolotu. Z założenia miesięcznie nie można jednak wylatać więcej niż 100 godzin, a rocznie nie więcej niż 900.

b_150_100_16777215_00_images_20172.jpgW spotkaniu ze stewardesą wzięli udział uczniowie technikum hotelarskiego z innowacją steward/stewardesa, a oto jak wspominają to niecodzienne spotkanie:

Rozmowa z panią Aliną była bardzo pouczająca, ale przede wszystkim bardzo interesująca. Dowiedziałyśmy się między innymi, iż firma Ryanair wykonuje średnio 1800 lotów dziennie, że na świecie znajduje się aż 84 bazy, w tym obecnie w Polsce jest ich pięć. Znajdują się w Gdańsku, Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu. Gdy zapytałam ile lotów odbywa pani Alina dziennie usłyszałam odpowiedź, iż zdarza się, że lata raz dziennie, gdy jest to bardzo długi lot, lub gdy krótki nawet cztery razy. W ciągu całego spotkania pani Alina, jako stewardessa już z ponad dziesięcioletnim stażem pracy w Ryanair opowiedziała nam, jak wygląda jej dzień w pracy, ile trwa przygotowanie. W rozmowie pani uświadomiła nam, jak bardzo ważny jest język angielski w tym zawodzie. Pokazała nam książki, z których zdawała egzamin, a co najciekawsze nauczyła nas, jakie są obowiązki stewardessy. Zaprezentowała również procedury bezpieczeństwa i przekazała informuje o zachowaniu pasażerów podczas lotu. Całe spotkanie minęło bardzo szybko i każda z nas była bardzo szczęśliwa i zadowolona. Moim zdaniem spotkanie z panią Aliną Pasierb było jednym z tych spotkań, którego nigdy nie zapomnę. Wszystkie wskazówki, które udzieliła mi pani, dotyczące pracy stewardessy bardzo mi się przydadzą w dalszym kształtowaniu mojej osoby, na kierunku steward/stewardesa. Uważam, iż dzięki takim spotkaniom możemy się dużo więcej nauczyć, gdyż mamy możliwość osobiście zadać pytania osobie posiadającej wieloletni staż pracy w tym zawodzie. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś poznamy równie ciekawą osobę jak pani Alina Pasierb.

/Wiktoria kl. I technikum hotelarskiego/

Pani Alina przedstawiała mam pozytywne i negatywne aspekty pracy stewardesy. Opowiadała, że bycie stewardessą nie jest tak proste jak to nam się wydaję, że wystarczy uśmiech i piękny wygląd. Na początku należy odbyć 3 miesięczny kurs, wykazać się umiejętnością pływania i znajomością języka angielskiego. Ważny jest również dobry stan zdrowia, ponieważ zmienne ciśnienie, strefy czasowe także wpływają na samopoczucie i komfort pracy. (…) Bardzo zachęcała uczniów do uzyskania uprawnień pilota, sama też rozważa taką możliwość. Spotkanie z panią Aliną bardzo mi się podobało. Kto wie, może akurat w przyszłości któraś z nas zostanie stewardesą.”

/Karolina kl. I technikum hotelarskiego/

Bardzo ciekawą informacją było to, że Pani Alina powiedziała nam, że każda stewardesa musi być 45 minut wcześniej przed odlotem. Pani przyniosła ze sobą książkę, w której są zawarte wszystkie procedury istotne podczas lotu samolotu. Książka była w języku angielskim co nas przeraziło, a w dodatku trzeba ją znać na pamięć. Opowiedziała nam również o rzeczach, które mogą się zdarzyć na pokładzie samolotu, jak postępować w czasie ewakuacji. Każda z nas miała bardzo dużo ciekawych pytań do Pani na, które ona z chęcią odpowiadała. Bardzo mnie ciekawiło czy Pani miała kiedyś awaryjne lądowanie na wodzie. Okazało się, że przez tyle lat pracy na pokładzie samolotu nie miała takiej sytuacji. Bardzo podobało mi się to spotkanie. Odbyło się w miłej i ciekawej atmosferze. Chciałabym, aby takich lekcji było więcej, ponieważ bardzo dużo się z nich dowiadujemy.”

/Dagmara kl. I technikum hotelarskiego/

b_150_100_16777215_00_images_20171.jpgb_150_100_16777215_00_images_20173.jpg