HOTELARZE STEWARDZI UCZĄ SIĘ OD ZAWODOWCÓW – SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI WYŻSZEJ SZKOŁY INFORMATYKI I ZARZĄDZANIA W RZESZOWIE

b_150_100_16777215_00_images_samsung.jpgWyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie objęła patronat nad klasą technikum hotelarskiego z innowacją pedagogiczną steward/stewardesa utworzoną w Zespole Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej – Curie w Pustkowie Osiedlu. WSIiZ została wybrana, ponieważ jest to czwarta uczelnia w Europie i pierwsza w kraju, która uruchomiła specjalność Aviation Management.

Program klasy patronackiej przewiduje prowadzenie części zajęć w macierzystej szkole zaś zajęcia praktyczne w Centrum Edukacji Międzynarodowej w Kielnarowej.

Dzięki podpisanej umowie klasa stewardes uczestniczyła już w warsztatach w siedzibie uczelnipt. „Catering lotniczy, czyli jak skomplikowany musi być proces, żeby pasażer nie był głodny”, który wygłosił pan inż. Marcin Smulski pracownik WSIiZ z Rzeszowa. Kolejny wykład odbył się ZSZ w Pustkowie Osiedlu pt. „Przewozy lotnicze cargo”.

Oto jak opisują to spotkanie uczniowie.

b_150_100_16777215_00_images_samsung1.jpgDowiedzieliśmy się, że pod pokładem samolotu oprócz bagaży pasażerów przewożone są różne przesyłki i towary. Cargo to specjalna usługa transportowa pozwalająca na przewóz towarów do dowolnego miejsca na świecie. Można powiedzieć, że pod pokładem samolotu przewożone jest dosłownie wszystko. Dowiedzieliśmy się, że samolot Emirates Sky Cargo może zmieścić ok. 2 ml. świeżych kwiatów. Przewóz cargo transportuje także żywność, która dociera we wskazane miejsce i właściwym czasie bez żadnych problemów. Żywność nie zepsuje się, ponieważ przed przepakowaniem do samolotu wszystko jest dokładnie sprawdzane i liczone. Jednak to nie wszystko, co usługa cargo jest w stanie przetransportować. Zaczynając od małych przesyłek, a kończąc na samochodach, elektryce czy nawet zwierzętach. Spotkanie podobało mi się, ponieważ mogłam dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, o których wcześniej nie miałam pojęcia.”

/Ania kl. II technikum hotelarskiego/

b_150_100_16777215_00_images_samsung2.jpgPod pokładem samolotu oprócz bagaży przewożone są posiłki i towary. W liniach lotniczych LOT jednym z najważniejszych kierunków są Stany Zjednoczone. Do USA latają przede wszystkim produkty dla grupy United Technologies. Do Nowego Jorku i Chicago przewożone są polskie gazety i produkty spożywcze. Wśród najpopularniejszych towarów przewożonych z Warszawy do Dubaju są: kosmetyki, żywność, odzież i leki. Linie lotnicze Emirates przetransportowały też blisko 100 koni przez 3 kontynenty – Europę, Amerykę Północną i Azję. Niemiecki narodowy przewoźnik również stworzył oddział w transporcie ładunków – Lufthansa Cargo. Na liście przewożonych towarów są m.in. dzieła sztuki, części samochodów oraz owoce, warzywa, leki, ropa i gaz. W Polsce największy terminal cargo znajduje się przy Lotnisku Chopina. Wykład bardzo mi się podobał, ponieważ usłyszałam w nim wiele ciekawostek z branży lotniczej.”

                                                                                 /Beata kl. II technikum hotelarskiego/