Pierwsze obchody Narodowego Dnia Polskich Dzieci Wojny – sesja popularno-naukowa w Domu Kultury i Kinie Śnieżka w Dębicy

b_150_100_16777215_00_images_rokit.jpgWrzesień w naszej zbiorowej świadomości nieodparcie przywołuje wydarzenia, od których upłynęły już całe dekady. Jednak niepohamowany bieg czasu nie jest w stanie zaleczyć ran, sięgających aż do rdzenia jestestwa. 10 września minęło dokładnie 80 lat od rozpaczliwie bolesnych wydarzeń w podpoznańskiej Mosinie, gdzie ofiarą bestialstwa oraz wyostrzonej podejrzliwością amoralności okupanta padli najmłodsi Polacy.

Wojna zbierała bogate żniwo – wychudzone, morzone głodem i chorobami sieroty, torturowanych małych aresztantów, wycieńczonych więźniów obozów wojennych. Rówieśnicy wielu z ówczesnych ofiar zasiadali na widowni podczas sesji popularno-naukowej, honorującej obchody pierwszego Narodowego Dnia Polskich Dzieci Wojny, która odbyła się 13 września 2023 r. w Domu Kultury i Kinie Śnieżka w Dębicy. Organizatorem byli: Miasto Dębica wraz z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Dębicy. Z kolejnych, uzupełniających się prelekcji, wyłaniały się portrety bohaterów, uwikłanych w wojnę i przeciwstawiających się jej koszmarnym mechanizmom.

Zgromadzonych licznie Gości powitała Dyrektor MiPBP w Dębicy, Pani Monika Rojek-Kałek, a otworzoną przez Burmistrza Miasta Dębica, Pana Mariusza Szewczyka sesję popularno-naukową współtworzyły wzajemnie uzupełniające się odczyty historyków.

W sesji popularno – naukowej wzięli udział również nasi uczniowie z klasy 2 LOP:

Weronika, Amelia, Anastasiia, Vanessa, Jakub, Przemysław, Seweryn, Kacper, Karol i Patryk wraz z panią Anną Rokitą.

b_150_100_16777215_00_images_rokit1.jpgb_150_100_16777215_00_images_rokit2.jpg