Akcja Żonkile w naszej szkole

b_150_100_16777215_00_images_akcja_onkile_zdjecie.jpg19 kwietnia w naszej szkole realizowano projekt POLIN -  Muzeum Historii Żydów Polskich – Akcję społeczno-edukacyjna Żonkile 2023. Na długiej przerwie SU rozdawał papierowe żonkile, które uczniowie i pracownicy szkoły przyczepili do ubrania na znak pamięci o wydarzeniach, które miały miejsce 80 lat temu.  Tego dnia bowiem przypadała rocznica powstania w getcie warszawskim.

Żonkile ściśle związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w rocznice powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile. 

SU zrobił gazetkę tematyczną na szkolnym korytarzu i przypomniał klasom, czego dotyczy przeprowadzona przez niego akcja. Ponadto tego dnia we wszystkich klasach zastał przeprowadzony temat: „Przecież nie piszemy o historii. Piszemy o  pamiętaniu.”  Premiera animacji „Zdążyć przed Panem Bogiem”  w 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim.

Lekcje dały pretekst do dyskusji, czy dla  młodego człowieka wciąż ważny jest temat  powstania w getcie, ratowania życia i czy perspektywa  honorowej i godnej śmierci jest ciągle taka sama.

Dla większości żółty żonkil to wyraz pamięci o tych wydarzeniach, ludziach, którzy w heroicznej walce oddawali życie, bo śmierć z bronią w ręku wydawała się im godną śmiercią, ale i o tych ginących w milczeniu, którzy szli spokojnie i godnie  na śmierć.  Uważają, że to wciąż ważny temat. Czasy się zmieniają, ale nie wartości. A pamięć musi trwać.