„Piękni bo zdrowi” – XVI Sejmik Ekologiczny Powiatu Dębickiego z udziałem naszych uczniów.

b_150_100_16777215_00_images_sejj0.jpgStarostwo Powiatowe w Dębicy i Zespół Szkół Nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Dębicy zorganizowały w dniu 29 marca br. XVI Sejmik Ekologiczny ,,Piękni bo zdrowi", który cieszył się dużą popularnością wśród uczniów szkół średnich i podstawowych. Zaproszonych gości, nauczycieli i licznie zgromadzoną młodzież serdecznie przywitała i wprowadziła w tematykę sejmiku Renata Zięba dyrektor ZS nr 4 w Dębicy.

      Dr Lucyna Samborska sekretarz Naczelnej Izby Aptekarskiej w Warszawie,  zastępca prezesa Podkarpackiej Okręgowej Rady Aptekarskiej, prezes PTF o Rzeszów, właścicielka apteki Melisa w Dębicy, przedstawiła prezentację ,,Fitoterapia i jej zastosowane u młodzieży". Zachęcając młodzież do aktywnego udziału w sejmiku przedstawiła skład i wpływ na zdrowie napojów energetyzujących oraz gatunki roślin, które bez ujemnego wpływu na organizm działają pobudzająco.

      Jak powinniśmy się odżywiać trenując przedstawił w swojej prezentacji ,, Działaj z głową czyli trening i odżywianie młodego sportowca” p. Mariusz Bachurski dyplomowany trener osobisty, instruktor sportów siłowych, właściciel firmy ,, Personal Training”.

       O tym jakie nawyki żywieniowe powinniśmy nabywać w młodym wieku aby się cieszyć zdrowiem przez całe życie przedstawiła, p. Magdalena Parys Polskie Centrum Dietetyczne Projekt Zdrowie w Dębicy w wystąpieniu ,, Zdrowe odżywianie inwestycją w dorosłe życie”.

        Pani Urszula Binduga Prodziekan  d.s. Kierunku Dietetyka na Kolegium Medycznym WSIiZ w Rzeszowie, asystent w Katedrze Chorób Cywilizacyjnych i Medycyny Regeneracyjnej w prezentacji ,,Nie wyrzucaj, wykorzystaj”. Niekonwencjonalne wykorzystanie odpadów żywnościowych w dietetyce i kosmetologii” przedstawiła w bardzo interesujący sposób jak wykorzystać niejadalne części roślin.

        Uczniowie klasy III liceum ogólnokształcącego z naszej szkoły uważnie słuchali wystąpień zaproszonych gości, dowiedzieli się wiele ciekawych informacji o zdrowym odżywianiu się i aktywnym sposobie życia.

J.Łukaszewska

b_150_100_16777215_00_images_sejj1.jpgb_150_100_16777215_00_images_sejj2.jpgb_150_100_16777215_00_images_sejj3.jpgb_150_100_16777215_00_images_sejj4.jpg