Retro skarby w naszej bibliotece

b_150_100_16777215_00_images_skarb.jpgPróbując trochę walczyć z krótką pamięcią i naszą pogonią za nowościami literackimi, chcemy przypomnieć książki, które wydawano w Polsce w latach 50, 60, 70 i 80 – tych, będą to tytuły przypadkowe, ale wybitne, ciekawe i przez wielu ulubione.  Będą to autorzy często dzisiaj zapomniani, albo pomnikowi – a często przez to nieczytani. Przy wielu nazwiskach powiecie: acha, pewnie! Niektóre z nazwisk was zaskoczą, przy kilku nie będziecie znali wskazanych tytułów. 

To nie jest próba budowania jakiegokolwiek kanonu, a raczej zaproszenie do darmowej zabawy, do odwiedzenia naszej biblioteki. Zobaczcie, o jakich książkach zapomnieliśmy, bo one na to nie zasługują.

 

b_150_100_16777215_00_images_skarb1.jpgJest rok 1925. Zosia wraz z siostrą, mamą, tatą i babcią trafia do Zagłębia Dąbrowskiego, bo tu jej ojciec otrzymał pracę jako inżynier. Całe życie rodzina musi zorganizować od nowa. Zosia wręcz chorobliwie tęskni za światem swojego dzieciństwa, za sielskim Rakowem. Jednak nowa szkoła, nowi znajomi, blaski i cienie codziennego życia sprawiają, że bohaterka wrasta w nowe miejsce z trudem, ale świadomie i autentycznie.

 

b_150_100_16777215_00_images_skarb2.jpgZbiór opowiadań wydanych w 1960 roku w Wydawnictwie MON. W książce z humorem opisany jest pobyt autora w Indiach. W New Delhi Wojciech Żukrowski przebywał w latach 1956-1959 pracując w polskiej ambasadzie na stanowisku radcy kulturalnego. Tak o tej książce pisał S. Melkowski: "Zbiór jest jakby sprawozdaniem z rozlicznych wędrówek po kontynencie Indii odbytych z hinduskim przyjacielem i przewodnikiem, opowieścią o tajemnicach wielkiego kraju i przebogatej prastarej kultury."

 

b_150_100_16777215_00_images_skarb3.jpgPowieść historyczna dla młodzieży o Macieju z Miechowa (1457-1523), wybitnym profesorze Uniwersytetu Krakowskiego, lekarzu, historyku, geografie. Barwny obraz uczelni, miasta i społeczeństwa przełomu średniowiecza i wczesnego renesansu z wątkiem niespełnionej miłości symbolizowanej przez tytułowy pierścionek. Drugie wydanie ukazało się w 1969 r.

b_150_100_16777215_00_images_skarb4.jpgPoznajcie Janeczkę i Pawełka oraz ich niezastąpionego towarzysza – psa Chabra. W pierwszej powieści o przygodach sprytnego i zaradnego rodzeństwa autorka ze swadą kreśli iście sensacyjną intrygę oraz prezentuje całą galerię niebanalnych postaci. Co znajduje się na strychu? I co to za typy kręcą się po okolicy? Dowiedzcie się, jaką tajemnicę kryje dom Chabrowiczów.

 

b_150_100_16777215_00_images_skarb5.jpgLesio o jedna z najdowcipniejszych i najczęściej wznawianych sensacyjno - humorystycznych powieści Joanny Chmielewskiej. Autorka mistrzowsko nakreśliła realia życia w Polsce początku lat 70 i stworzyła postać prześmiesznego tytułowego bohatera - architekta pracującego w biurze projektów, który wplątuje się w serię niezwykłych, zabawnych przygód.