Siła jest kobietą - niezwykła moc Marii Skłodowskiej-Curie

7 listopada
154. rocznica urodzin Marie Curie-Skłodowskiej

111. rocznica przyznania Nagrody Nobla w dziedzinie chemii

b_150_100_16777215_00_images_curie1.jpgMaria Skłodowska-Curie – fizyk i chemik, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla (1903, 1911). Urodziła się 7 listopada 1867 roku  w Warszawie. Zmarła we Francji w wieku 67 lat na białaczkę, która była prawdopodobnie następstwem częstych kontaktów z materiałami promieniotwórczymi. Najszerzej znanym osiągnięciem Marii Curie  było wykrycie i wyodrębnienie pierwiastka chemicznego nazwanego radem. Przed radem Maria wykryła inny pierwiastek, mniej znaczący dla teorii naukowych, który nazwała polonem, od nazwy rodzinnego kraju – Polski.

Była prekursorką nowej gałęzi chemii – radiochemii. Do jej dokonań należą: rozwinięcie teorii promieniotwórczości, technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych.  b_150_100_16777215_00_images_curie2.jpgZ jej inicjatywy prowadzono także pierwsze badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości. Dwukrotnie wyróżniona Nagrodą Nobla za osiągnięcia naukowe. Wydaje się jednak, że jej wielka sława wywodzi się nie tyle ze znaczenia jej prac naukowych, co z faktu, iż dokonała ich kobieta w czasach, gdy kobiety miały „zamknięte drzwi” na uczelnie, w czasach, gdy panował pogląd, iż kobiety nie są zdolne do osiągnięcia doskonałych wyników naukowych i do prowadzenia prac naukowych na uczelniach. Maria jest również jedyną kobietą, która spoczęła w paryskim Panteonie w dowód uznania zasług na polu naukowym.

O życiu Marii zostały nakręcone filmy (1967 i 2016) przedstawiające fragmenty z jej życia - o doświadczonej życiem, pracowitej, ale i zniszczonej fizycznie przez tę pracę, konsekwentnej w swoich działaniach pasjonatki nauki, która tylko dzięki wierze w to co robi osiągnęła tak dużo.

Przygotowała: Redakcja koła dziennikarsko - czytelniczego