Ludzie listy piszą… Międzynarodowy Dzień Pisania Listów

b_150_100_16777215_00_images_jhgfdsa.jpgW październiku przypada Międzynarodowy Dzień Pisania Listów. Jest to jedno z nietypowych świąt, które pojawia się w kalendarzu. Historia pisania listów sięga czasów starożytnych. List jako forma wypowiedzi i przekazywania ważnych treści znany jest już od czasów wynalezienia pisma. Pisanie listów rozpowszechnione było już w starożytnym Egipcie, Chinach i państwie Sumerów, później w Imperium Rzymskim oraz starożytnej Grecji.

Wiele tysięcy listów zapisanych pismem klinowym na glinianych tabliczkach odkryli badacze w Mezopotamii, a najstarsze z tych listów datuje się na  koniec III tysiąclecia  p.n.e. W dawnej Polsce znane były "wici", za pomocą których zwoływano wojowników i rycerzy na wyprawy wojenne. Już pierwsi Piastowi utrzymywali posłańców  na użytek dworu. Posłańcy przemierzali drogi pieszo lub konno. Nim wiadomość dotarła na miejsce, często była już nieaktualna. Gdy szli pieszo, mieli przy sobie specjalne przyrządy - tak zwane krokomierze, które odmierzały drogę i pozwalały określić wysokość opłaty.
Zakonnicy, którzy w wiekach średnich w Polsce i w innych państwach europejskich zajmowali się pisaniem ksiąg, opracowywali również na zamówienie listy i pisma dla władców i wielmożów. Była to umiejętność bardzo szanowana i wysoko opłacana. Gdy z biegiem czasu zaczęto odkrywać coraz nowsze i sprawniejsze sposoby na przemieszczanie się, listy docierały do odbiory szybciej. Obecnie technologia jest na tak zaawansowanym poziomie, że wysłanie do kogoś wiadomości trwa ułamek sekundy. Z tego względu długie, rozbudowane formy pisemne zastąpiły krótkie komunikaty, które można ze sobą wymieniać na bieżąco. Nie ma już potrzeby snucia opowieści o przeszłych zdarzeniach, planach czy przemyśleniach ponieważ można je przedyskutować od razu. Szybkość życia oraz udogodnienia technologiczne sprawiły, że pierwotna forma listu przestała być stosowana. W zbiorach bibliotecznych na całym świecie można odnaleźć wiele przykładów na to, że pisanie listów było najlepszym sposobem na przekazywanie wiadomości jak również wyrażanie uczuć i emocji.

 

„Ktoś list dostał. Komuś serce bije.

           Idzie czytać pod kwitnące jabłonie…”      

       [Maria Pawlikowska-Jasnorzewska „List”]

 

Przygotowała: Redakcja koła dziennikarsko – czytelniczego „Radar Pustków”

Anna Rokita i Katarzyna Osak