Polowa opieka nad rannymi, czyli jak pomóc rannemu żołnierzowi na polu walki.

b_150_100_16777215_00_images_ppolo.jpgUczniowie klasy 1 OPW, 2 czerwca uczyli się podstawowej wiedzy medycznej związanej z medycyną pola walki. Zajęcia miały na celu przedstawić kadetom środki medyczne potrzebne do udzielania samopomocy w sytuacji pola walki. Na trzech punktach nauczania szkolili się z zakresu wykorzystania wyposażenia medycznego plecaka medycznego, sposobów udzielania samopomocy – staza taktyczna, oraz wykorzystania i sposobów zakładania opatrunku osobistego.

            Staza taktyczna służy do szybkiego zatamowania silnego krwotoku z kończyn. Łatwość samodzielnego zastosowania przez rannego na polu walki to bardzo ważny aspekt wyszkolenia każdego żołnierza. Kadeci bardzo poważnie podeszli do tego zagadnienia i z uwagą ćwiczyli zakładanie stazy pod czujnym okiem instruktora.

Opatrunek indywidualny umożliwia szybkie opatrywanie na polu walki, co w wypadku działań bojowych ma pierwszorzędne znaczenie. Każdy z żołnierzy musi umieć posługiwać się prawidłowo opatrunkiem osobistym. Instruktorzy kładli nacisk na prawidłowy sposób zakładania opatrunku oraz zasady związanie z udzielaniem pomocy żołnierzowi w warunkach bojowych.

Plecak medyczny i wyposażenie którym posługuje się medyk były dopełnieniem zajęć. Uczniowie zapoznali się z jego zawartością i przeznaczeniem poszczególnym elementów zestawu medycznego.

Zajęcia były bardzo ciekawe i stanowiły wstęp do dalszego szkolenia z zakresy ewakuacji rannego z pola walki.

b_150_100_16777215_00_images_ppolo1.jpgb_150_100_16777215_00_images_ppolo2.jpgb_150_100_16777215_00_images_ppolo3.jpg