14 lutego – 79 rocznica powstania Amii Krajowej

b_150_100_16777215_00_images_walentt.jpg„[…]Prezydentowi Rzeczypospolitej i rozkazom Naczelnego Wodza oraz wyznaczonemu przezeń Dowódcy Armii Krajowej będę bezwzględnie posłuszny, a tajemnicy niezłomnie dochowam, cokolwiek by mnie spotkać miało” - słowami przysięgi SZP – ZWZ – AK przedstawiciele klas mundurowych naszego liceum rozpoczęli swoją wizytę 14 lutego 2021 roku na cmentarzu wojskowym w Dębicy.

b_150_100_16777215_00_images_walentt1.jpgW ten mroźny niedzielny dzień kadeci naszej szkoły uczcili razem ze swoim nauczycielem, Krystianem Tumińskim, 79. rocznicę powstania Armii Krajowej. Zapalili symboliczne znicze przy grobie ppłk Adama Lazarowicza ps. „Klamra” – ostatniego dowódcy obwodu Dębica Amii Krajowej. Dali przez to wyraz pamięci młodego pokolenia, wobec bohaterów polskiego państwa podziemnego.

„Przyjmuję Cię w szeregi Armii Krajowej walczącej z wrogiem w konspiracji o wyzwolenie Ojczyzny. Twym obowiązkiem będzie walczyć z bronią w ręku. Zwycięstwo będzie Twoją nagrodą. Zdrada karana będzie śmiercią”. Te ostatnie słowa przysięgi niech będą znakiem łączącym pokolenia – tych, których już nie ma oraz tych, którzy pamięcią wskrzeszają pamięć o naszej historii.