19 kwietnia w naszej szkole realizowano projekt POLIN – Muzeum Historii Żydów Polskich – Akcję społeczno-edukacyjna Żonkile 2023. Na długiej przerwie SU rozdawał papierowe żonkile, które uczniowie i pracownicy szkoły przyczepili do ubrania na znak pamięci o wydarzeniach, które miały miejsce 80 lat temu. Tego dnia bowiem przypadała rocznica powstania w getcie warszawskim.
Żonkile ściśle związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w rocznice powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile.
SU zrobił gazetkę tematyczną na szkolnym korytarzu i przypomniał klasom, czego dotyczy przeprowadzona przez niego akcja. Ponadto tego dnia we wszystkich klasach zastał przeprowadzony temat: „Przecież nie piszemy o historii. Piszemy o pamiętaniu.” Premiera animacji „Zdążyć przed Panem Bogiem” w 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim.
Lekcje dały pretekst do dyskusji, czy dla młodego człowieka wciąż ważny jest temat powstania w getcie, ratowania życia i czy perspektywa honorowej i godnej śmierci jest ciągle taka sama.
Dla większości żółty żonkil to wyraz pamięci o tych wydarzeniach, ludziach, którzy w heroicznej walce oddawali życie, bo śmierć z bronią w ręku wydawała się im godną śmiercią, ale i o tych ginących w milczeniu, którzy szli spokojnie i godnie na śmierć. Uważają, że to wciąż ważny temat. Czasy się zmieniają, ale nie wartości. A pamięć musi trwać.
Dodaj komentarz